Garbus kabriolet — kilka słów o historii i dostępności części do Garbusa bez dachu

volkswagen cabriolet

Volkswagen Garbus to jeden z tych samochodów, który współcześnie uważany jest za klasykę samą w sobie. Niewiele pojazdów miało tak duży wpływ na historię motoryzacji, jak to zarazem niezwykle stylowe, charakterystyczne, a wręcz nieco romantyczne auto. Jednym z najbardziej interesujących modeli był z pewnością Garbus Cabrio, który do dziś może pochwalić się gronem wiernych miłośników. Co warto wiedzieć o historii tego samochodu, a także dostępności części do Garbusa bez dachu dziś? Odpowiadamy.

Historia samochodu Volkswagen Garbus kabriolet w pigułce

Wśród rzeczy, które mogą uchodzić za największą dumę Niemiec, bez wątpienia należy wymienić legendarnego Volkswagena Garbusa. Długie lata stanowił on najczęściej importowany z Europy do Stanów Zjednoczonych samochód. Zacznijmy jednak od początku… Historia Garbusa sięga roku 1934, kiedy to Ferdinand Porsche zdefiniował swoje kryterium idealnego samochodu dla ludu, uwzględniając w nim cechy takie jak niezawodność, lekką konstrukcję, przestrzeń, mieszczącą czwórkę pasażerów oraz możliwość osiągnięcia prędkości 100 km/h. Dwa lata później zaproponowano pierwszy prototyp auta, w którym wykorzystane części do garbusa powołały do życia niezwykle innowacyjną, jak na tamte czasy konstrukcję. Masowa produkcja Garbusa rozpoczęła się wraz z końcem 1945 roku.

VW Cabriolet — nowy model na częściach do Garbusa VW

Ogromna popularność samochodu zrodziła pomysł, aby spróbować stworzyć wersję bez dachu. W 1948 roku ówczesny dyrektor fabryki polecił zaprojektowanie trzech kabrioletów na podstawie jak największej ilości części do Garbusa w jego pierwotnej wersji. Po powstał Volkswagen Garbus Cabrio, który choć w Polsce nie zrobił oszałamiającej kariery, był niezwykle popularny u sąsiadów na Zachodzie. Pomimo braku dachu kabriolet okazał się kilkadziesiąt kilogramów cięższy, a to za sprawą dodatkowych części do Garbusa Cabrio, w tym, chociażby stelażu, na którym montowany był składany dach z tkaniny. Wzrost ogólnej wagi pojazdu nie pozostał bez znaczenia, dlatego też Garbus kabriolet okazał się samochodem, którego maksymalna prędkość jazdy była jeszcze mniejsza niż w już i tak niespiesznym tradycyjnym modelu. Oryginalność, walory estetyczne i prestiż sprawiły jednak, że stał się on jednym z najbardziej pożądanych samochodów tamtych lat i do dziś ma ogromne grono fanów na całym świecie.

Dostępność części do Garbusa kabriolet

Zakup oryginalnego Garbusa kabriolet w dobrym stanie jest obecnie nie lada wyzwaniem, jest ich bowiem niewiele, a jeśli już to w wyjątkowo mało atrakcyjnych cenach. Jak jednak wygląda sytuacja z dostępnością poszczególnych elementów? Mówiąc o częściach do Garbusa ze składanym dachem, mamy najczęściej na myśli:

  • Elementy drewniane
  • Poszycie zewnętrzne
  • Podsufitka dachu
  • Pokrowce dachu
  • Pozostałe elementy

W specjalistycznych sklepach są one dostępne w wielu wariantach, podobnie jak i niezbędne podzespoły mechaniczne. Miłośnikom Garbusa Cabrio pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czerpać przyjemność z odnawiania swojego pojazdu.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *