Płyn chłodniczy – jak wymieniać go prawidłowo?

Płyn chłodniczy - jak wymieniać go prawidłowo?

Płyn chłodniczy pełni wiele istotnych funkcji, wśród których należy wymienić przede wszystkim zabezpieczenie elementów silnika i układu chłodniczego przed korozją, zamarzaniem, wytrącaniem zanieczyszczeń oraz kawitacją (gwałtowną przemianą cieczy w gaz). Aby zapewnić swojemu pojazdowi bezawaryjną pracę, należy zatem regularnie wymieniać płyn chłodniczy. W artykule podpowiadamy, kiedy należy to robić, jak samodzielnie wykonać taką czynność oraz jaki płyn chłodniczy będzie najlepszy dla naszego samochodu.

Dlaczego wymiana płynu chłodniczego jest taka ważna?

To dzięki sprawnie działającemu układowi chłodniczemu możliwe jest prawidłowe działanie jednostki napędowej (silnika) zarówno w bardzo ciepłe, jak i mroźne dni. Wymiana płynu chłodniczego jest o tyle ważna, że z czasem ciecz ta traci swoje pierwotne właściwości i nie chroni układu chłodzenia tak, jak tuż po jej wlaniu. Wyeksploatowany płyn odprowadza ciepło z silnika znacznie wolniej, co może prowadzić chociażby do przegrzania jednostki napędowej. Warto zatem, w trosce o bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz żywotność samochodu, regularnie wymieniać płyn chłodniczy.

Kiedy należy wymieniać płyn chłodniczy?

Według specjalistów wymianę płynu chłodniczego należy przeprowadzać co dwa lata lub po przejechaniu 60 tys. km. Warto stosować się do tych uwag – niewymieniony płyn chłodniczy to ryzyko wytrącania się rozmaitych osadów, które mogą uszkodzić pompę lub poważnie obniżyć sprawność układu chłodniczego. Warto także, podczas samej wymiany, trzymać się kilku zasad. Przed przystąpieniem do tej czynności należy wyłączyć silnik oraz chwilę odczekać – w przeciwnym wypadku możemy poważnie poparzyć się podczas pracy. Samochód, w którym zamierzamy wymienić płyn chłodniczy, powinien być ustawiony na płaskiej nawierzchni (nie zapomnijmy, dla pewności, zaciągnąć w nim hamulca ręcznego). Wybierz odpowiedni płyn do chłodnicy z asortymentu sklepu Motochemia.

Jak wybrać odpowiedni płyn chłodniczy?

Aby wymiana płynu chłodniczego poprawiła sprawność naszego samochodu, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad wyborem najlepszego dla naszego pojazdu płynu.

Przede wszystkim sprawdźmy, jakie artykuły rekomenduje producent samochodu (często do konkretnego modelu auta polecany jest ściśle określony typ płynu chłodniczego). Przy wyborze produktu zdecydujmy się na ten od znanej marki. Nie wybierajmy tańszych zamienników – być może zaoszczędzimy wtedy na samym płynie, jednak nasz samochodów wskutek zastosowania nisko jakościowego produktu może ulec poważnej awarii. Wybierzmy także sprawdzony punkt sprzedaży produktów motoryzacyjnych, taki jak sklep z chemią samochodową motochemia.pl

Wymiana płynu chłodniczego krok po kroku

  1. Otwórz maskę i poszukaj korka spustowego. Powinien on znajdować się w prawym dolnym rogu chłodnicy lub pod spodem samochodu – w zależności od modelu auta.
  2. Kiedy już zlokalizowałeś korek, odkręć go. Zadbaj o to, by pod chłodnicę był podstawiony pojemnik, który pomieści płyn wylewający się z układu chłodniczego. Poczekaj 10-15 min., aby mieć pewność, że z układu wyciekła cała ciecz.
  3. Wyczyść chłodnicę. Użyj do tego wody destylowanej. Aby wyczyścić chłodnicę w małym aucie, wystarczy Ci 10 l tego płynu, jeżeli jednak Twój samochód jest większy, powinieneś zaopatrzyć się w 20 l wody destylowanej.
  4. Wlej wodę destylowaną do zbiornika wyrównawczego (pozostawiając odkręcony korek spustowy). Poczekaj, aż ciecz przepłynie przez cały układ.
  5. Teraz możesz przystąpić do końcowego etapu – uzupełnienia płynu chłodniczego. Zakręć korek wpustowy i zacznij wlewać płyn.
  6. Prawdopodobnie będziesz w stanie wlać tylko część płynu chłodniczego, gdyż układ będzie zapowietrzony. W celu odpowietrzenia przejedź samochodem niewielką odległość. Po wykonaniu tej czynności będziesz mógł uzupełnić pozostałą część płynu.

Jeżeli szukasz większej ilość porad dotyczącej funkcjonowania układu chłodniczego lub pracy innych podzespołów w samochodzie, sprawdź blog z poradami motoryzacyjnymi sklepu motochemia.pl



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *