Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu – jakie kawy przewiduje poleskie prawo 2019 roku?

Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu – jakie kawy przewiduje poleskie prawo 2019 roku?

Jazda pod wpływem alkoholu, w zależności od stężenia alkoholu, może być wykroczeniem lub przestępstwem. Z artykułu dowiesz się co grozi za popełnienie wykroczenia, a co za przestępstwo. Pokrótce opisana została również procedura jaka czeka kierowcę po tym, jak zostanie „złapany” na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu – kiedy jest to przestępstwo, a kiedy wykroczenie?

Jazda po alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem w zależności od stanu upojenia kierowcy w chwili kontroli. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Taki czyn jest traktowany jako wykroczenie. W praktyce oznacza to, że za jazdę w „stanie po spożyciu alkoholu” możesz zostać ukarany:

  • grzywną od 50 zł do 5000 zł;
  • karą aresztu od 5 do 30 dni;
  • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktami karnymi.

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (czyli jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem, za którym można zostać ukaranym:

  • grzywną zależną od swojego dochodu;
  • ograniczeniem wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawieniem wolności do lat 2;
  • zapłatą świadczenia pieniężnego od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebraniem prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat.

Oczywiście mówimy tu jedynie o przypadku, gdy kierowca nie jest recydywistą czy też nie doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć. Wtedy orzeczona kara może być znacznie wyższa – nawet 12 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Czego się spodziewać po zatrzymaniu na jeździe pod wpływem alkoholu?

Po jakimś czasie od kontroli policyjnej, kierowca zostaje wezwany na  komendę policji w celu złożenia wyjaśnień. Już wtedy warto pomyśleć o tym, żeby skonsultować swoją sprawę z prawnikiem. Na przesłuchaniu może zostać zaproponowane tzw. dobrowolne poddanie się karze. Polega to na to, że sprawca wykroczenia lub przestępstwa.

Już wtedy może zostać Ci zaproponowane żebyś dobrowolnie poddał się karze, czyli przyznał się do winy i zgodził na karę zaproponowaną przez prokuratora.  W ten sposób można uniknąć rozprawy. Nie zawsze jednak jest to najlepsze wyjście. Być może, w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie staranie o tzw. „warunkowe umorzenie postępowania”. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umarzy postępowanie karne pod ustalonymi warunkami. Kiedy jest to możliwe? Jeżeli wina i szkodliwość społeczna czynu nie są znaczne, okoliczności popełnienie przestępstwa są wyjaśnione, a Twoja postawa oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że będziesz przestrzegał prawa.  W ten sposób można uniknąć kary oraz wpisania do Krajowego Rejestru Karnego. Dlatego, przed wyborem strategii postepowania w przypadku zatrzymania za jazdę pod wpływem alkoholu, warto wcześniej zasięgnąć opinii profesjonalnego prawnika. O tym, dlaczego, porada prawnika jest konieczna w takim przypadku możesz przeczytać tutaj: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *