Sportowe auto a zima. Równowaga pomiędzy osiągami a bezpieczeństwem

Zima z pewnością nie jest optymalnym czasem na wykorzystanie całego potencjału samochodu sportowego, ale nie trzeba zupełnie rezygnować z możliwości, jakie daje tego typu auto. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach, aby jazda była bezpieczna.

Modele sportowych samochodów istnieją dla osiągów. Tu nie chodzi o komfort, ale o przyjemność jazdy, która wynika z mocy pod maską oraz ogromnych tarcz hamulcowych potrafiących zatrzymywać pojazd praktycznie w miejscu. Trudno byłoby zimą wyrzec się tej radości i nie ma nawet takiej potrzeby. Jednak niezbędna okazuje się zdecydowanie większa ostrożność, zwłaszcza przy przyspieszaniu i hamowaniu.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas jazdy sportowym autem w warunkach zimowych?

Nawierzchnia drogi raczej rzadko bywa idealna w okresie zimowym i naprawdę wielką sztuką jest uniknięcie utraty kontaktu z podłożem. Śliska, oblodzona nawierzchnia sprawia, że łatwiej popełnić błąd i dlatego zamiast brawury lepiej włączyć w sobie trochę rozwagi. Umiejętność przewidywania i wyczucia stanu drogi staje się kluczowa. Dotyczy to nie tylko jazdy na trasach publicznych, ale także na torze wyścigowym.

Warto sobie uświadomić, że przy oblodzonej nawierzchni mogą pojawić się trudności z nagłym zahamowaniem. Lepiej unikać gwałtownych zmian kierunku i zbyt bliskiego podjeżdżania do poprzedzającego samochodu, aby nie zwiększyć prawdopodobieństwa utraty kontroli nad pojazdem. Zimą opłaca się jazda bardziej płynna, a nie zrywami i dotyczy to również przyspieszania. Chociaż może kusić mocniejsze potraktowanie pedału gazu, to mróz i śnieg nie sprzyjają takim zachowaniom. Natomiast w razie utraty przyczepności, należy szybko wrzucić wyższy bieg, co pozwoli zmniejszyć siłę przyłożoną do kół i zarazem odzyskać przyczepność. Większej ostrożności niż latem wymaga również pokonywanie zakrętów, na pewno z mniejszą prędkością wchodzenia w łuk i bez gwałtownych ruchów.

Zimowe opony do sportowych aut

Samochody sportowe charakteryzują się wysokim stosunkiem mocy do ciężaru, więc tym bardziej potrzebują niezawodnych opon o wysokich osiągach, które ułatwią jazdę w zimowych warunkach. Letnie opony do aut sportowych perfekcyjnie spisują się na suchych nawierzchniach oraz w dość umiarkowanych warunkach atmosferycznych. Kiedy temperatura mocno spada, pojawiają się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu, a nawierzchnia staje się zimna, to parametry opon letnich nie są nawet przeciętne. W takiej sytuacji trudno myśleć o bezpiecznej jeździe, chyba że komuś kompletnie nie zależy na wykorzystywaniu możliwości auta sportowego i jedynie w wolnym tempie będzie jeździł po ulicach miasta.

Zimowe modele opon o wysokich osiągach wyróżniają się sztywnymi klockami centralnymi oraz bieżnikiem z gęsto wykonanymi nacięciami lamelkowymi, aby jak najwięcej krawędzi wchodziło w kontakt z nawierzchnią i nie dochodziło do odkształceń opon. W ten sposób zwiększa się ich przyczepność. Najlepsze modele opon, jak Pirelli SottoZero 3 charakteryzują się też lamelami trójwymiarowymi oraz wydłużonymi rowkami, a dzięki temu zdecydowanie łatwiej zachować idealną przyczepność w każdym rodzaju warunków zimowych. Doskonale spiszą się na zimnej i suchej nawierzchni oraz zapewniają doskonałą trakcję na śniegu i błocie pośniegowym. Co ważne, bieżnik takich opon perfekcyjnie odprowadza też wodę, więc w razie ulewnego deszczu bądź topniejącego śniegu nie dochodzi do groźnego zjawiska aquaplaningu.

Dobrej jakości zimowe opony do sportowych aut nie zagwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa, jednak w dużym stopniu pozwolą na bardziej stabilną jazdę i zmniejszą ryzyko wpadnięcia w poślizg.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *