Brytyjska marka Land Rover powstała w Anglii. Początkowo funkcjonowała jako firma Rover, a od późnych lat czterdziestych marka zaczęła prowadzać na rynek swoje pierwsze samochody, w tym produkowane do dziś wozy Land Rover Series. Marka zajmuje się projektowaniem, produkowaniem oraz sprzedażą samochodów terenowych. Obok amerykańskich Jeepów są jednymi z najpopularniejszych pojazdów wykorzystywanych w militariach. Samochody Land Rover są bardzo wytrzymałe i zapewniają doskonałą amortyzację, dlatego przez wielu użytkowników są szczególnie cenione podczas jazdy w trudnych warunkach. Marka Land Rover przez długi czas była w posiadaniu koncernu BMW, aż do roku 2000, kiedy to jego udziały przejęło Ford Motor Company.

Samochody terenowe, tak jak wiele innych modeli, powszechnie wyposażone są w silnik diesel. Wśród produktów marki Land Rover, wiele pojazdów posiada fabrycznie zaimplementowany filtr cząsteczek stałych, określany jako filtr DPF. Powinien on dożywotnio służyć do oczyszczania sadzy oraz osadu, dzięki czemu jazda samochodem byłaby bardziej korzystna dla środowiska. Skomplikowany projekt filtra nie funkcjonuje jednak prawidłowo, kiedy samochód nie spełnia określonych danych dotyczących eksploatacji i korzystnego dla filtra stylu jazdy. W modelach Land Rover takich jak sportowo-użytkowy Land Rover Discovery czy Land Rover Freelander da się zauważyć znaczny spadek wydajności pojazdu. Samochód może mieć problemy z nadmiernym zużyciem paliwa i powodować, że filtr będzie domagał się częstszej regeneracji.

Szczęśliwie, możliwe jest całkowite pozbycie się problemów z filtrem DPF. Zamiast często wymieniać go na nowy, zaleca się jego całkowite usunięcie. Usuwanie filtra DPF Land Rover odbywa się poprzez fizyczny demontaż oraz modyfikację sterownika. Profesjonalne usunięcie filtra nie powoduje żadnych skutków ubocznych podczas pracy silnika, daje natomiast wiele korzyści podczas jazdy. Koszt jednorazowego usunięcia filtra skutkuje dużo trwalszym efektem, niż ciągła regeneracja lub wymiana na nowy egzemplarz.