Samochodowa marka Nissan, należy do japońskiego koncernu motoryzacyjnego Nissan Motor Company. Początek firmy sięga już do początków XX wieku, kiedy to przyszły założyciel Nissana, Masujiro Hashimoto, skonstruował w automobilu swój pierwszy samochód. Początkowo nazwa zarezerwowana była wyłącznie dla ciężarówek, jednak wkrótce zmieniono dotychczasową nazwę marki – Datsun, na obowiązującą do dziś Nissan. Samochody Nissan należą do najpopularniejszych japońskich pojazdów, a dzięki udziałom amerykańskim oraz europejskim, marka dostępna jest na całym świecie i śmiało konkurować może z największymi koncernami.

W takich modelach Nissana, jak m. in pick-up Nissan Navara czy crossover Nissan Juke, producenci zainstalowali filtr cząsteczek stałych DPF. W ramach teoretycznie słusznych założeń, filtr oczyszcza spaliny z nadmiaru popiołu oraz sadzy, które są rakotwórcze i nieprzyjazne środowisku. Jednak w praktyce wiele pojazdów miejskich, takich jak minivan Nissan Note czy osobowy Nissan Pathfinder, nie ma szans prawidłowo eksploatować filtra DPF. Ze względu na przyzwyczajenia i najczęstszy rodzaj jazdy, kierowca nie może dodawać gazu na niskich obrotach, ze względu na generowanie zbyt dużej ilości sadzy, a jej wypalenie wymusza regularne realizowanie dłuższych tras.

Najpraktyczniejszym rozwiązaniem problemów wynikających z działania filtra DPF, jest jego jednorazowy i całkowity demontaż. Po fizycznym usunięciu filtra oraz modyfikacji elektroniki pojazdu, ciągła regeneracja filtra lub wymiana go na nowy przestaje być konieczna. W modelach Nissana takich jak crossover Nissan Qashqai czy sportowo-użytkowy Nissan X-Trail, zauważalny jest mniejszy pobór oleju oraz mniejsze zużycie paliwa, a także dużo bardziej zwiększona wydajność pojazdu. Obok braku eksploatacji kolejnych filtrów oraz związanego z tym częstego warsztatowania samochodu, całkowite usuwanie filtra DPF Nissan całkowicie usuwa wszystkie niedogodności z nim związane i jest opłacalnym oraz ekonomicznym rozwiązaniem tego problemu.