Chip Tuning oznacza zabieg odnoszący się do silnika samochodowego, a konkretnie jego sterownika. Ma on na celu wprowadzenie kluczowych modyfikacji w parametrach tej części samochodu, w celu uzyskania lepszych osiągów – większej mocy, szybszego przyspieszenia oraz podniesienia momentu obrotowego. Podobne działania korzystnie wpływają na przeprowadzane codziennie manewry wyprzedzania oraz omijania, zwiększając ich efektywność oraz bezpieczeństwo.

Chip Tuning – jak to działa?

Pierwszym etapem przystępowania do zabiegu jakim jest chip tuning stają się tak zwane oględziny samochodu – profesjonalni pracownicy, zajmujący się chip tuningiem powinni bowiem ocenić możliwości pojazdu oraz jego stan techniczny.

Istotnym elementem specjalistycznego zakładu motoryzacyjnego jest hamownia – stanowi ona stanowisko pomiarowe, umożliwiające uzyskanie podstawowych danych o samochodzie: głównie o momencie i prędkości obrotowej oraz zużyciu paliwa.

Po przeprowadzonej wstępnie diagnostyce parametrów danego pojazdu można przystąpić do prac modyfikacyjnych – w tym miejscu warto zaznaczyć, że specjaliści doświadczeni w procesie tuningowania posiadają wiedzę dotyczącą możliwie najwyższej granicy podkręcenia silnika. Należy im zaufać i nie naciskać na uzyskanie osiągów większych niż zalecane – każdy pojazd posiada bowiem barierę wytrzymałości, a osiągania moc wpływa na pozostałe aspekty działania samochodu.

Generalizując, można uznać, że chip tuning umożliwia podniesienie efektywności jazdy poprzez zwiększenie mocy silnika.

Chip Tuning Peugeot

Samochody marki Peugeot są popularnymi i często spotykanymi na polskich drogach – kierowcy wybierają je zarówno z uwagi na funkcjonalne, jak i estetyczne aspekty. Opcja chip tuningu stanowi dla nich rozwiązanie na problemy ze zbyt małymi osiągami samochodu – podkręcenie mocy oznacza bardziej efektywną jazdę i lepszą jej jakość.

Warto nadmienić, że chip tuning nie podnosi zużycia paliwa – istnieje również opcja przeprowadzenia eko tuningu, mającego na celu zminimalizowanie zużycia paliwa w danym pojeździe.