Decydując się na podniesienie osiągów swojego samochodu warto wybrać profesjonalną stację obsługi motoryzacyjnej, proponującą w swojej ofercie podobną działalność – tak zwany chip tuning stanowi nowoczesne rozwiązanie, mające na celu zwiększenie mocy silnika samochodowego.

Chip Tuning Seat

W odniesieniu do samochodów marki Seat niejednokrotnie warto pokusić się o dokonanie chip tuningu – parametry zaniżane przez producentów zazwyczaj różnią się nieco od realnych możliwości pojazdu. Dzieje się tak z uwagi na zostawianie przez firmy produkujące samochody marginesu rezerwy, w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy.

Warto nadmienić także o manewrach stosowanych przez producentów aut, polegających na blokowaniu osiągów danego modelu auta w celu odblokowania ich w kolejnej edycji produkcyjnej, jako nowszy i bardziej nowoczesny model. Zapewnia to dodatkowy przychód finansowy bez konieczności inwestowania pieniędzy w kolejny nowszy model.

Można więc uznać, że chip tuning stanowi swego rodzaju dążenie do uzyskania stuprocentowych możliwości posiadanego samochodu, poprzez modyfikacje wprowadzane do sterownika silnika.

Możliwości chip tuningu

Efektywność zabiegu, jakim jest chip tuning uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju silnika – modyfikacje można wprawdzie przeprowadzać na każdym z silników, jednak w odniesieniu do niektórych osiągnięte rezultaty mogą okazać się niezbyt zadowalające.

Podobna sytuacja pojawia się w przypadku wolnossących silników benzynowych – różnica pomiędzy osiągami sprzed i po tuningu wynosi co najwyżej osiem procent. Dla porównania w silnikach diesla jest ona dużo wyższa i sięga nawet trzydziestoprocentowego wzrostu parametrów.

Zalety chip tuningu

Niezaprzeczalnym atutem podobnych manewrów w sterowniku silnika jest zwiększenie jego mocy – samochód cechuje się wtedy większą prędkością, szybszym przyspieszeniem oraz wyższym momentem obrotowym.

Wymienione aspekt znacząco wpływają na jakość jazdy, zwłaszcza podczas wykonywania manewrów wyprzedzania i omijania.