Luksusowe samochody marki Lexus, produkowane są przez japoński koncern Toyota Motor Corporation. Lexus powstał, ponieważ Toyota zapragnęła posiadać sieć samochodów z klasy premium, mogącą konkurować z najlepszymi markami amerykańskimi oraz europejskimi. Praca nad pierwszym modelem Lexusa rozpoczęła się w 1987 roku, a dwa lata później na rynku pojawił się Lexus LS400. Obecnie marka posiada szeroką ofertę ekskluzywnych samochodów hybrydowych, jest również autorem wielu innowacyjnych rozwiązań projektanckich, które realizuje w swoich modelach koncepcyjnych. Należała do nich m.in.seria LS, w której Lexus jako pierwszy załączył automatyczny systemem parkowania.

W wielu wariantach modeli Lexusa obecny jest filtr cząsteczek stałych DPF. Jego obecność spowodowana jest koniecznością oczyszczania gazów spalinowych z sadzy i popiołu, co pomaga w eliminacji czarnego dymu, typowego dla silników diesla. Powoduje to jednak, że nieprawidłowa eksploatacja filtra prowadzić może do nadmiernego zużycia paliwa i konieczności częstszej wymiany oleju. Koszta zwiększają się wraz z koniecznością ciągłej regeneracji zużytego filtra DPF. Również jego wymiana na nowy egzemplarz nie przynosi odpowiedniego skutku, ponieważ określony styl jazdy kierowcy prowadzi do ponownego i cyklicznego zniszczenia każdego kolejnego filtra. Również wydajność pojazdów takich jak należące do klasy średniej Lexus IS oraz Lexus IS II spada wraz z eksploatacją filtra, prowadząc do problemów z osiągami fabrycznymi i sygnalizacjami.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednorazowe usuwanie filtra DPF Lexus. Pozbycie się go neutralizuje wszystkie komplikacje wynikające z obecności filtra. Usunięcie następuje poprzez faktyczny demontaż filtra DPF z pojazdu. Konieczna jest również modyfikacja elektroniki oraz w zależności od modelu instalacja odpowiedniego emulatora, pozwalającego zastąpić oryginalny sterownik filtra. Usunięcie nie ma żadnego niekorzystnego wpływu na pracę silnika oraz nie wprowadza żadnych nieodwracalnych zmian w samochodzie.