Niemiecka marka samochodów Mercedes Benz jest jedną z najstarszych tego typu korporacji na świecie. Jest również uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych, a charakterystycznego logo oraz wygląd samochodów Mercedes stanowią dowód jego ogromnej popularności. Domeną marki są samochody osobowe, dostawcze, ciężarówki oraz autobusy. Siłą znaku handlowego Mercedesa jest przywiązanie dużej wagi do najważniejszych kryteriów określających produkcję samochodów. Należy do nich wysoka jakość, fascynacja nowoczesnymi rozwiązaniami, innowacja w dążeniu do idealnego produktu oraz bezpieczeństwo użytkowania. Mercedes posiada wyjątkowo wypracowaną markę, której świadectwem mogą być miliony zadowolonych klientów.

Filtr DPF montowany jest w wielu modelach Mercedesa, m.in. osobowym modelu A oraz hatchbacku klasy B. Filtr cząsteczek stałych instalowany jest w celu jak najlepszego oczyszczenia z sadzy i popiołu wydobywających się spalin. Dzięki temu ograniczona jest emisja szkodliwego dla środowiska czarnego dymu. Jednak prawidłowe działanie filtra wymusza określonego sposobu jazdy, która dodatkowo powinna odbywać się na długiej trasie. W segmencie pojazdów miejskich, poruszających się na średnie i krótkie dystanse, np. należący do klasy średniej Mercedes klasy C oraz sportowy kabriolet lub coupe Mercedes Klasy CLK, filtr DPF może zapychać się zbyt szybko. Prowadzi to do częstej regeneracji oraz zauważalnego spadku wydajności ogólnej pojazdu.

Jednak w większości samochodów Mercedesa, zaliczając do tego osobowego Mercedesa Klasy CLS oraz produkowanego z wieloma rodzajami nadwozia Mercedesa Klasy E, możliwe jest trwałe usunięcie filtra DPF. Definitywnie pozwala to zakończyć wszystkie komplikacje związane z działaniem filtra. Wiąże się to również ze zmniejszoną eksploatacją serwisową, ponieważ wyklucza konieczność regularnej regeneracji filtra DPF oraz instalacji nowego egzemplarza. Usuwanie filtra DPF Mercedes, pozwala także obniżyć zużycie paliwa i pobór oleju oraz sprzyja osiągom fabrycznym samochodu.