Saab Automobile to szwedzki oddział motoryzacyjny, należący do przedsiębiorstwa lotniczego SAAB. Pierwsze funkcjonalne auto marki Saab powstało w latach czterdziestych. Firma przez cały okres swojej działalności, stara się przedstawiać oryginalne rozwiązania konstrukcyjne, świadczące o głębokim zaangażowaniu pracowników w wygodę i bezpieczeństwo klientów. Saab zainicjował m. in. wykorzystanie sondy Lambda, wraz z trójdrożnym katalizatorem, wdrążenie testów dotyczących zabezpieczenia Alcokey, który nie pozwala uruchomić samochodu nietrzeźwemu kierowcy oraz prezentację innowacyjnego napędu na cztery koła i skrzyni Sensonic.

W pełni funkcjonalne samochody Saab posiadają filtr DPF, który wywołać może wiele problemów. Na odpowiednio długich trasach, działanie filtra cząsteczek stałych przynosi spodziewany efekt. Spaliny zostają oczyszczone z popiołu, osadu oraz sadzy, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Jednak kierowcy korzystający przede wszystkim z krótkich dystansów narzekają na wiele problemów wywołanych przez filtr DPF. Nadmierny pobór oleju powoduje większe jego spalanie i podniesienie do maksimum, a dodatkowo zapchany filtr może znacznie obniżyć wydajność wozów Saab.

Wielokrotnie uszkodzony filtr DPF poddać można wielokrotnej renowacji lub wymianie na fabrycznie nowy egzemplarz. Niestety wiąże się to z systematycznym serwisowaniem samochodu i zapewnionym ryzykiem ponownego wystąpienia problemów. Jedynym skutecznym oraz definitywnym rozwiązaniem jest usuwanie filtra DPF Saab. Demontaż filtra DPF oraz modyfikacja odpowiedzialnej za niego elektroniki jest jednorazowa. Ponieważ diagnostyka pozwala na odkrycie wszystkich nieprawidłowości, spowodowanych jego obecnością, trwałe usunięcie filtra cząsteczek stałych nie powoduje żadnych niespodziewanych uszkodzeń silnika ani awarii pojazdu. Samochody Saab, takie jak należący do klasy średniej Saab 9-3 oraz osobowy Saab 9-5 dzięki profesjonalnej usłudze usunięcia filtra DPF nie odnotowują żadnych komplikacji z tego wynikających.