Chip tuning w Audi A3 pozwala na zwiększenie mocy silnika jednocześnie bez poniesienia dodatkowych kosztów w wyniku większego zużycia paliwa. Profesjonalny chip tuning polega na zmienieniu parametrów sterownika elektronicznego samochodów osobowych marki Audi na inne, pozwalające na ukazanie całej mocy silnika.

W przypadku modelu Audi A3 możemy wykonać chip tuning na wszystkich dostępnych modelach silnika. Auta przed i po tuningu są poddawane testom, dzięki którym możemy stwierdzić jak zmieniła się wartość momentu obrotowego i moc silnika. Okazuje się, że nawet w silnikach o dość dużych osiągach jak na przykład 8V E-Tron 204 KM, możliwie jest poprawienie osiągów nawet do 230 KM, a w Audi z silnikiem 8V S3 2.0 TFSI 300 KM do 440 KM.

Dzieje się tak dlatego, że producenci celowo zaniżają prawdziwą moc silnika, aby móc wprowadzić ją z następnym, nowszym modelem samochodu. W wyniku tego użytkownicy starszych modeli tracą. Dzięki chip tuning możliwie jest zmienienie tej sytuacji z korzyścią dla użytkowników wszystkich modeli samochodów.