Czy chip tuning szkodzi silnikowi?

Czy chip tuning szkodzi silnikowi

Choć odpowiedź na pytanie zawarte w temacie nie będzie jednoznaczna, na pewno znajdą się zdecydowani zwolennicy chip tuningu, jak i jego przeciwnicy. Ci pierwsi to grupa pasjonatów szybkiej (często przez to także niebezpiecznej) jazdy „podrasowanymi autami”, drudzy zaś to zwolennicy klasycznych i rozsądnych rozwiązań we wszystkich branżach życia. Przyglądając się jednak przydatności chip tuningowania, odpowiedzmy najpierw na pytanie, czym ono jest w istocie.

Głównym założeniem zastosowania chip tuningu jest maksymalne wykorzystanie rezerw silnika, założonych przez producenta danego auta. Ten bowiem dla zachowania optymalnego poziomu bezpieczeństwa, pozostawił pewne niewykorzystane rezerwy, które służyć mają bezpiecznemu i komfortowemu podróżowaniu oraz nie powodują zbyt wielu awarii. Chip tuning zakłada więc, że te ukryte rezerwy mocy zostaną udostępnione i właściciel pojazdu będzie mógł cieszyć się szybszym, a przez to jednocześnie także bardziej ryzykownym przemieszczaniem się. Ryzyko tu jest o tyle duże, że maksymalne wykorzystanie rezerw silnika doprowadzić może do sytuacji osiągnięcia najwyższego poziomu czerwoności w skali niebezpieczeństwa – kierowca ryzykuje więc nie tylko własne bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo innych. W przypadku tuningowanych aut istnieje bowiem większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu użytkownika.

Decydując się na modyfikacje w zakresie wydobywania dodatkowej mocy silnika, wybierajmy miejsca i tunerów, którzy są prawdziwymi profesjonalistami w swojej dziedzinie. Ważne pozostaje to, by pracowali rozsądnie i z równie dużym rozsądkiem doradzali rozwiązania optymalne i kompleksowe. Podstawą ich fachowej działalności są dopracowane programy sterujące.

Poddając silnik samochodowy tuningowaniu, efekty zwiększonej mocy mogą oscylować średnio na poziomie wzrostu około 10%. To dużo dla tych, którzy uwielbiają nowe wyzwania i bardzo chcieliby poruszać się autem z efektownym przyspieszeniem.

Do czego wykorzystywany może być obecnie chip tuning? Przyglądając się pozytywnym aspektom wyzwalania dodatkowej mocy w autach, na pewno można mówić o zwiększeniu bezpieczeństwa wyprzedzania na drogach. Pominąć należy oczywiście przypadki skrajnej nieodpowiedzialności czy wyjątkowej głupoty kierowców, skupiając się raczej na sytuacjach jazdy szybkiej, ale jednocześnie bezpiecznej. Dobrze przeprowadzony tuning silnika może generować również oszczędności związane z kosztami podróżowania. Wykorzystanie auta po chip tuningu należy jednak pozostawić prawdziwie profesjonalnym kierowcom, dla których liczy się nie tylko efektowna szybkość, ale i ponadczasowe bezpieczeństwo.

Podsumowując – najkorzystniejsze rozumienie sytuacji chip tuningowania jest wówczas, gdy mówimy o tuningu adresowanym do świadomych i mądrych właścicieli aut. Takich, którym możliwość osiągnięcia wymarzonej szybkości nie przysłoni poczucia dużej odpowiedzialności, którym obdarzony powinien być każdy kierowca – nawet ten najbardziej początkujący. Niech więc dobry tuning idzie w parze z wiedzą i mądrością.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *