Jak czytać oznaczenia na oponach?

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Bezpieczeństwo i komfort jazdy autem zależą w dużej mierze od rodzaju i stopnia zużycia opon samochodowych. Każdy pojazd powinien być wyposażony w ich dobrze dobrany komplet, który spełnia wszelkie wymogi jakościowe. Zarówno opony letnie, jak też konkretna opona zimowa posiadają zestaw oznaczeń, które informują nas o parametrach jakie posiada dany rodzaj ogumienia kół samochodowych, sprawdź także https://www.continental-opony.pl/samochod/technologia/wiedza-dotyczaca-ogumienia.

Podstawowymi i szczególnie wyeksponowanymi elementami jest nazwa producenta i modelu opony. Następnie należy zwrócić uwagę na potrójne oznaczenie, które informuje o szerokości opony w milimetrach, wysokości jej profilu w procentach, a także rodzaju konstrukcji opony i średnicy obręczy. Podana jest także maksymalna prędkość, z jaką można jeździć używając danych opon. Z kolei numer seryjny DOT to kombinacja cyfr i liter. Pierwsze osiem z nich oznacza producenta, rozmiar opony i fabrykę, gdzie wyprodukowano dany egzemplarz, natomiast ostatnie cztery to data produkcji. Dwie pierwsze cyfry to numer tygodnia kalendarzowego, a dwie ostatnie to rok kalendarzowy. Parametr ten jest niezwykle istotny w przypadku zakupu opon używanych. Na boku opony możemy także znaleźć symbol TWI, który wskazuje położenie wskaźnika zużycia bieżnika. Sam wskaźnik znajduje się natomiast w rowku bieżnika.

Warto również wspomnieć o innym wskaźniku zużycia, który dotyczy sposobu zachowania się opony na mokrej nawierzchni. Oznaczony jest on za pomocą symbolu krzyżyka i kropli wody. Gdy opona zużyje się do wskazanych poziomów, zaleca się zakup nowego egzemplarza ogumienia. Podyktowane to jest stopniowym pogarszaniem się warunków jezdnych opony, co następuje w wyniku pojawiania się kolejnych faz jej eksploatacji. Dla osób ceniących wygodę na najwyższym poziomie bardzo istotny okazuje się symbol SSR. Jego obecność na boku opony informuje, że jest ona odporna na przebicia i ma wzmocnioną ścianę boczną. Oznacza to, że w razie złapania gumy można przejechać określoną ilość kilometrów bez konieczności wymiany koła na drodze.

Wielu producentów samochodów informuje o tym fakcie stosując specjalne oznaczenie na oponach, które wchodzą w skład seryjnego wyposażenia aut. Zakup charakteryzowanych elementów to szczególnie ważna kwestia. Dla wielu osób jest to rzecz skomplikowana i nastręczająca pewnych trudności. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy zapytać sprzedawcę opon, czy warto kupić konkretne opony. Oznaczenia na ogumieniu kół samochodowych przekazują niezwykle cenne informacje, na które powinien zwrócić uwagę każdy kierowca.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *