Jak dbać o dobry stan samochodu i bezpieczeństwo na drodze? 4 kwestie, którym warto poświęcić więcej czasu

Jak dbać o dobry stan samochodu i bezpieczeństwo na drodze

Dobry stan auta wpływa na wiele kwestii. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko tego, że dojdzie do awarii w trakcie jazdy, a tym samym podnosi ogólny poziom bezpieczeństwa. O co warto zadbać, aby jak najpewniej czuć się na drodze i ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń wraz z ich przykrymi konsekwencjami? Co powinno być najważniejsze dla kierowcy?

Dobry stan auta i dbanie o bezpieczeństwo na drodze sprawiają, że uczestnik ruchu może czuć się spokojniej. Nie zawsze wie się jednak, jak zadbać o ten aspekt, więc dobrze jest poszerzyć wiedzę.

O co dbać, aby auto jak najdłużej zachowało dobrą kondycję, a kierowca mógł się czuć bezpiecznie na drodze? 4 zasady

Dobry stan auta i kierowca czujący spokój zarówno w trakcie jazdy, jak i po niej, to duet, który pozytywnie wpływa na ogólny komfort życia i poczucie bezpieczeństwa. Jego stworzenie nie jest jednak proste. Wymaga podjęcia szeregu działań, które początkowo mogą wydawać się obciążające. Z czasem jednak zauważysz, że ich realizacja nie jest dużym wysiłkiem, a pozytywnie wpływa na ograniczenie wydatków w dłuższej perspektywie i na redukcję stresu.

1. Regularne przeglądy stanu technicznego pojazdu

Większość kierowców wybiera się raz w roku na badanie techniczne samochodu, ponieważ jest to obowiązek wynikający z przepisów prawa. Jego realizacja nie wystarczy jednak do tego, aby w pełni dbać o auto. Przeglądy niekiedy trzeba wykonywać znacznie częściej — po to, aby wcześnie wykryć ewentualne usterki i zapobiec ich pogłębianiu się.

Kiedy warto udać się na przegląd do mechanika? Sytuacje, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty, to przede wszystkim:

  • kolizja lub wypadek — w ich trakcie może dojść do uszkodzeń, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka;
  • zauważenie jakichkolwiek niepokojących objawów w trybie działania pojazdu — spadki mocy, wycieki olejów eksploatacyjnych, nowe dźwięki podczas jazdy, problemy z hamowaniem to tylko kilka przykładów sytuacji, które powinny motywować do odwiedzenia warsztatu.

Przeglądy warto też realizować zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego samochodu. Stanowią one ważną wskazówkę dla właścicieli aut.

2. Cykliczne przeglądy blacharskie

To, co dzieje się we wnętrzu pojazdu, w poszczególnych układach, jest bardzo ważne dla stanu auta. Odpowiednio wcześnie wykryte usterki nie postępują i nie niszczą kolejnych elementów, a do tego są mniej kosztowne  w naprawie. Podobnie jest z kwestiami blacharskimi.

Obecnie nawet na stosunkowo młodych pojazdach pojawiają się ślady rdzy. Jeśli nic z nimi nie zrobisz, ta będzie postępowała. Po czasie może się okazać, że naprawa będzie tak kosztowna, iż nie będzie się już opłacało inwestować w auto. Unikaj takich sytuacji. Regularnie odwiedzaj blacharza nawet z drobnymi problemami. Wykonanie zaprawek czy podjęcie innych działań naprawczych i zabezpieczających nie będzie kosztowne w początkowym stadium.

3. Kupienie i dopasowanie odpowiedniego ubezpieczenia do własnych potrzeb

Chcesz czuć się bezpiecznie na drodze? Zadbaj o odpowiednią polisę — możesz kupić ubezpieczenia samochodowe w rankomat.pl. Znajdziesz tam zestawienie ofert sprawdzonych towarzystw. Są one porównane w przejrzysty sposób, więc wybór najkorzystniejszej opcji nie powinien być trudny.

Pamiętaj, że wykupienie polisy OC jest obowiązkowe. Jeśli nie kupisz ubezpieczenia, zapłacisz wysoką karę (za zwłokę powyżej 14 dni wynosi ona obecnie 6 980 zł, a w czerwcu wzrośnie do 7 200 zł).  Każde OC ma jednak taki sam zakres, ponieważ reguluje go prawo. Wybierając konkretną opcję, kieruj się ceną — im taniej będzie, tym lepiej.

OC to obowiązkowe, ale nie jedyne ubezpieczenie, które możesz wykupić. Warto rozważyć też np. NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) czy AC (polisę zapewniającą ochronę finansową np. przy kradzieży czy uszkodzeniu auta). Skorzystaj z internetowych porównywarek, aby znaleźć w nich dostępne opcje wraz z zakresem ochrony i cenami, a następnie wybierz polisy dla siebie.

4. Garażowanie pojazdu

Garażując auto, zdecydowanie łatwiej zadbać o jego wygląd, stan techniczny i ogólną kondycję. Przede wszystkim pojazd w tej sytuacji jest mniej narażony na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych — gradu, który może zniszczyć karoserię, wilgoci przyczyniającej się do powstania rdzy czy nadmiernego działania promieni słonecznych wpływających negatywnie m.in. na nasycenie koloru lakieru.

Samochód w garażu mniej się też brudzi, a Ty nie musisz długo przygotowywać go do jazdy np. w zimowy dzień. Wszystko to podnosi komfort użytkowania samochodu, a także bezpośrednio wpływa na wydłużenie jego żywotności. Może mieć też znaczenie w kontekście np. ceny autocasco.

Dobry stan samochodu i bezpieczeństwo na drodze to mniej wydatków i więcej spokoju na co dzień. Jeśli chcesz o nie zadbać, regularnie sprawdzaj stan techniczny auta, dokonuj przeglądów blacharskich, dopasuj ubezpieczenia do swoich potrzeb i garażuj pojazd.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *