Czy każde używane auto można wziąć w leasing?

Leasing jest pomocny nie tylko w zakupie nowego, ale również używanego samochodu. Warto jednak pamiętać o tym, że w ten sposób nie pozyskamy każdego auta z drugiej ręki.

Opcja taka jak leasing to dla przedsiębiorców bardziej atrakcyjna propozycja od zwykłego kredytu przeznaczonego na kupno samochodu. Właśnie dlatego jest ona także tak popularna – również wśród osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Wzięcie auta w leasing pozwala na uzyskanie korzyści natury podatkowej – opłaty leasingowe są wtedy traktowane jako koszt uzyskania przychody osoby korzystającej z pojazdu przy leasingu operacyjnym, z kolei dla leasingu firmowego koszt to odsetki i amortyzacja. Leasing operacyjny jest jednak wybierany częściej.

Aby możliwy był leasing auta używanego, konieczne jest spełnieni określonych wymagań. Przede wszystkim dotyczą one wieku samochodu. Zdarza się, że leasingodawca nie jest zainteresowany samochodami mającymi więcej niż 4-5 lat. To z kolei przekłada się na koszt leasingu. Co więcej, często musimy także wpłacić dość wysoką opłatę wstępną, na przykład wynoszącą 9% wartości pojazdu.

Nie możemy zapominać również o tym, że okres leasingu oraz wieku samochodu nie może przekraczać wskazanego czasu, na przykład 7-8 lat. Zatem im samochód jest starszy, tym okres leasingu będzie krótszy. To natomiast będzie przekładało się na wysokość rat leasingowych.

Gdy przedsiębiorca chce wziąć samochód używany w leasing, pojawia się też jeszcze jedna kwestia – stan techniczny pojazdu. Używane auta są bardziej narażone na usterki, więc ważne jest znalezienie takiego, które będzie mogło posłużyć na długi czas. Właśnie dlatego warto zajrzeć do salonów dealerskich prowadzących sprzedaż aut używanych – w wielu z nich będziemy mogli także skorzystać z opcji leasingu na miejscu. W ten sposób oszczędzamy swój czas, ponieważ wszystko załatwimy od ręki.

Podsumowując, nie każdy samochód weźmiemy w leasing – głównie ograniczenie to wiek pojazdu. Gdy jednak uda nam się znaleźć dobre auto, wyleasingowanie go będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *