Jakie opony letnie do samochodu wybrać?

Jakie opony letnie do samochodu wybrać?

Gdy przychodzi sezon jesienny, właściciele samochodów stają przed koniecznością wymiany opon na zimowe. Ale nie tylko zimowe są wtedy kupowane. Wiele osób właśnie w okresie jesiennym kupuje opony letnie. Oczywiście ze względu na niższe wówczas ceny. Ale kupując opony letnie nie należy koncentrować się wyłącznie na cenie. Ani ta najniższa, ani ta najwyższa nie jest gwarancją najlepszego wyboru. Bo opona jest trochę jak obuwie dla sportowca. Musi nie tylko doskonale leżeć, ale też dostosowywać się do warunków codziennej pracy.

Warto więc dobrze zastanowić się jakie opony letnie do samochodu wybrać. No i ile z nich wymienić. Bo chociaż najlepiej jest zawsze montować cztery nowe opony, czasami zdarza się, że do wymiany są właścicwie tylko dwie opony. i w tej sytuacji warto Idzie, że najlepiej jest w takiej sytuacji nowe opony dać na tył. W dużej mierze jest to związane z faktem, że przyczepność tylnej osi podczas jazdy jest znacznie bardziej nieprzewidywalna, niż przyczepność osi przedniej.

Bez względu jednak ta to, jaka ilość opon ma być wymieniana, dobrze jest wyboru dokonać świadomie. Bo dobrze dobrana opona to kwestia bezpieczniejsze jazdy. Od tego, jaka jest opona, zależy między innymi długość drogi hamowania, czy jej zachowanie na mokrej czy bardzo rozgrzanej nawierzchni.

Analizując kwestię wyboru opony, należy w pierwszej kolejności powiedzieć o trzech klasach opon. Pierwsza z nich to klasa ekonomiczna. Jak wskazuje nazwa jest to klasa najtańsza. Nie oznacza jednak, że wiąże się to z niskimi parametrami bezpieczeństwa. Opony takie nie są zaawansowane technologicznie, ale dają gwarancję stabilnych parametrów. Pod warunkiem jednak, że przebiegi roczne nie są bardzo wysokie, a samochód wykorzystywany jest do jazdy miejskiej.

Druga klasa, to klasa średnia. Ta dedykowana jest przede wszystkim osobom, które jeżdżą więcej, ale też nie oczekują nie wiadomo jakich osiągów. Wyższa cena oznacza tutaj oczywiście wyższą wytrzymałość opony.

Trzecia klasa to oczywiście klasa premium. Swoją wyjątkowość zawdzięczają doskonałym parametrom przystosowującym oponę do bezpiecznej jazdy zarówno w trudnych terenach, jak i trudnych warunkach pogodowych. Takie opony dedykowane są przede wszystkim kierowcom, którzy wyruszają w długie trasy, lub jeżdżą po terenach trudnych, w tym leśnych, czy wiejskich. Z takimi oponami, zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą czuć się znacznie lepiej.

Mówiąc o klasach opon, nie należy się do nich jednak ograniczać. Poza klasą, w wyborze ważne są też inne kwestie. Są to oczywiście indeksy opony, w tym indeks nośności, czy prędkości. Do tego dochodzą jeszcze rozmiar opony, czy typ bieżnika. Jak więc widać, wybór wcale nie jest prosty. I dlatego zawsze warto skonsultować go z kimś, kto się na tym zna. Wsparcie fachowca może okazać się w takim wypadku bezcenne. Bo z jednej strony oznacza wybór ekonomiczny i ergonomiczny, a z drugiej kwestie bezpieczeństwa.

Jakie opony letnie do samochodu więc wybrać? Takie, które będą do potrzeb kierowcy i samochodu idealnie dopasowane.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *