Alkohol izopropylowy do czyszczenia lakieru samochodowego? Jak to działa?

Alkohol izopropylowy do czyszczenia lakieru samochodowego

Alkohol izopropylowy ma wiele licznych zastosowań. Przy jego pomocy można odtłuścić w zasadzie każdą powierzchnię, rozpuszcza on oleje oraz smary, nadaje się również do czyszczenia sprzętów elektronicznych. Rzadko jednak mamy świadomość tego, że korzystanie z niego ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o autodetailing.

Jak wykorzystuje się alkohol izopropylowy w autodetailingu?

W jaki sposób można zatem wykorzystać go w auto detailingu? Najpierw warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samej usługi. Jest ona wykonywana zarówno w przypadku samochodów w salonach, jak i tych używanych. Ma natomiast na celu eliminowanie różnego rodzaju uszkodzeń, które mogły powstać w transporcie (samochody salonowe). W przypadku aut używanych obejmuje ona nie tylko zewnętrzne części, ale również i wnętrze. Co można uzyskać dzięki tej usłudze? Efekt show-car. Samochód jest wówczas lśniący i zadbany, jakby dopiero wyjechał z salonu. Tym sposobem można podnieść jego wartość, ale również i zwiększyć ogólną żywotność. Zobacz profesjonalne produkty na https://autokosmetykaranking.pl 

W środku samochodu pracę wykonuje się przede wszystkim w obrębie tapicerki oraz głównych elementów wyposażenia. Cały wnętrze powinno być wcześniej zakonserwowane, zabezpieczone i oczywiście dokładnie wyczyszczone. Jeśli natomiast chodzi o prace zewnętrzne, to oczywiście dotyczą one przede wszystkim stanu lakieru. I to właśnie do podreperowania jego wyglądu, korzysta się z  alkoholu izopropylowego, który w skóry zwie się IPY. Jego świetne właściwości w zakresie odtłuszczania oraz czyszczenia, a także szybki czas odparowywania, pozwalają na czyszczenie nim różnych sprzętów elektronicznych. Jednak mimo wszystko to właśnie auto detailing sprawił, że stał się on wykorzystywany na zdecydowanie szerszą skalę.

To właśnie ta substancja została doceniona przez wiele osób pracujących w branży. Dzięki zastosowaniu alkoholu izopropylowego położenie wosku lub też innych powłok, staje się prostsze. Powłoki świetnie przylegają do takiego lakieru, na którym nie ma żadnych zabrudzeń czy też plam tłuszczu. Jeśli zatem chcemy nałożyć chociażby wosk, to warto zastosować na samym początku właśnie alkohol izopropylowy. Można wyczyścić nim różne elementy karoserii, posługując się również szmatką z mikrofibry, najlepszą do wykonywania wszelkich prac w obrębie karoserii samochodowej.

Kiedy konkretnie korzysta się z alkoholu izopropylowego? Przede wszystkim gdy chcemy nałożyć jakąś powłokę. Poza tym również wtedy gdy wykonujemy korektę i trzeba wymyć resztki pasty – wówczas lepiej można zweryfikować ogólny stan lakieru. Można go użyć również po tym jak wyczyści się powierzchnię cleanerem, wówczas zwiększy się trwałość sealantów.

Dobrze jest jednak mieć świadomość tego, że nie powinno się alkoholu izopropylowego używać w miejscach, w których nie będzie on mógł w żaden swobodny sposób odparować.

Użytkując alkohol izopropylowy, trzeba oczywiście w odpowiedni sposób go rozcieńczyć. Można oczywiście użyć go po prostu bezpośrednio z butelki, ale można również rozcieńczyć w proporcji 1:1 z wodą destylowaną. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z takiego środka, to warto zminimalizować ryzyko uszkodzenia czy też zmatowienia lakieru, sprawdzają alkohol izopropylowy na małym elemencie karoserii. Wówczas będziemy mieć jasną sytuację, czy dany środek nie zaszkodzi wyglądowi naszego auta.

Z alkoholu izopropylowego korzysta się powszechnie w autodetailingu i można bez wątpienia powiedzieć, że jest to środek niezwykle skuteczny. Warto jednak wykonywanie prac z jego udziałem zlecać profesjonalistom, ponieważ może on mieć również negatywny wpływ na stan karoserii. Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *