Jedno narzędzie do wtryskiwaczy, piast i łożysk. Czego używają mechanicy?

Ściągacz bezwładnościowy

Aby zapewnić bezpieczny demontaż łożysk, konieczne są specjalne narzędzia, które znacznie ułatwią i uproszczą ten proces. Najlepszą opcją, idealnie łączącą rozsądną cenę i doskonałą jakość, jest ściągacz bezwładnościowy. Z reguły są to różne profesjonalne zestawy przeznaczone do ułatwienia pracy mechanikom w serwisach samochodowych.

Ściągacz bezwładnościowy: najczęstsze zastosowanie

To narzędzie składa się z metalowego kołka. Rozmiar młotka powrotnego to około pół metra. Po jednej stronie szpilki znajduje się masywny uchwyt, a po drugiej urządzenie mocujące, za pomocą którego mocuje się go do obrabianej powierzchni. Specjalny, ruchomy ciężarek znajduje się przed urządzeniem mocującym. Musisz przymocować narzędzie do powierzchni, jedną ręką przytrzymać uchwyt, a drugą ciężarek. Następnie ostrym ruchem przenieś ciężarek na rączkę, dzięki czemu powstaje siła ciągnąca. Możesz poczuć wstrząs, który jest efektem odchylenia metalowej powierzchnię w kierunku uchwytu.

Istnieje kilka sposobów na przymocowanie narzędzia do powierzchni. Najczęściej służy temu podciśnienia, ale można go również przymocować za pomocą kleju lub zgrzewania. W niektórych przypadkach, gdy na powierzchni roboczej znajduje się punkt mocowania, można użyć haka lub zacisków. Zobacz profesjonalne produkty na https://www.narzedzia-esklep.pl/

Różne modele można uzupełnić akcesoriami, w tym ciężarkami o różnej masie. Pozwala to uzyskać szeroki zakres sił, ale zasada działania jest taka sama. Producent może również dostarczyć komplet mocowań. Pozwala to na efektywne wykorzystanie narzędzia do napraw o różnym stopniu złożoności i w różnych sytuacjach. Bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie narzędzia w oparciu o charakterystykę obrabianego metalu. Jeśli jest zbyt cienki, młotek o dużym ciężarze może nie spłaszczyć powierzchni, a raczej stworzyć garb. Z tym urządzeniem, musisz pracować bardzo ostrożnie, ponieważ najmniejsze odchylenie, może zniweczyć proces naprawy.

Odwrócony ściągacz jest wszechstronny, a jednocześnie najdroższy. Jest on mocowany do metalu za pomocą przyssawki, w której kompresor wytwarza podciśnienie. Aby pracować ze wgnieceniami o różnych rozmiarach, producenci uzupełniają narzędzie o przyssawki o kilku rozmiarach. Jakość mocowania próżniowego nie jest gorsza od jakości innych rodzajów mocowań. Model ten można przymocować do różnych powierzchni, niezależnie od krzywizny, obecności farby i wszelkich zanieczyszczeń.

Na szczególną uwagę zasługuje taki zestaw narzędzi jak „inercyjny ściągacz tulei”. Zestaw ten przeznaczony jest do użytku profesjonalnego, więc jest idealnym wyborem dla osób pracujących w warsztacie i stojących przed koniecznością codziennej naprawy dużej ilości pojazdów. Ściągacze to wyspecjalizowana grupa narzędzi przeznaczona do demontażu podczas serwisowania części takich jak łożyska, koła zębate, koła pasowe itp. Istnieją różne modele tych narzędzi:

 • Dynamiczne i statyczne.
 • Dwuzaworowe i trzychwytowe.
 • Uniwersalne i bezwładnościowe.
 • Mechaniczne i hydrauliczne.
 • Separator i tuleja zaciskowa itp.

Na szczególną uwagę zasługuje inercyjny ściągacz bezwładnościowy tulei. Jednak narzędzia często sprzedawane są w formie zestawów. Ten najczęściej składa się z ekspandera rury wydechowej, który ma rozmiar 62 mm, ściągacza udarowego, pięciu uchwytów, których średnica waha się od 8-11 mm do 30-34 mm. Dołączone są również trzy rozszerzenia wątku. Zestaw może służyć do demontażu łożysk o średnicach od 8 do 34 mm.

Aby chwytaki były niezawodne, zwróć uwagę czy są wykonane z wysokiej jakości stali. 

Zastosowanie takiego ściągacza, wykonanego z wytrzymałej stali, umożliwia pracę nawet w najtrudniejszych warunkach przy dużych obciążeniach. Jeśli łożysko lub inne części napędu ulegną awarii, możesz je szybko i łatwo zdemontować za pomocą profesjonalnego zestawu

Ściągacze do łożysk bezwładnościowych w samochodach są używane w wielu warsztatach. Zastosowanie ściągaczy do łożysk na zasadzie bezwładności pozwala w prosty i skuteczny sposób usunąć uszkodzone elementy. Ściągacze bezwładnościowe służą do ściągania łożysk wewnętrznych i zewnętrznych za pomocą zestawu szczęk i młotka powrotnego.

Wybierając ściągacz bezwładnościowy, należy również zwrócić uwagę nie tylko na markę, ale także na rodzaj ściągacza. Najczęściej w sklepach znajdziesz:

 • Ściągacz inercyjny ShRUS uniwersalny.
 • Ściągacz przegubów CV, bezwładnościowy.
 • Narzędzie do usuwania piasty udarowej.
 • Ściągacz bezwładnościowy osi.
 • Ściągacz przegubów CV, bezwładnościowy, wychwytujący
 • Ściągacz uniwersalny (inercyjny)

Wybierając uniwersalne ściągacze bezwładnościowe, możesz mieć pewność, że będą one służyć do większości napraw. Należy jednak pamiętać, że różne wersje ściągaczy bezwładnościowych są przeznaczone do różnych marek i typów samochodów. W związku z tym upewnij się, że ściągacz do łożysk bezwładnościowych będzie pasował do samochodów Ford, Mercedes, Volkswagen, Fiat, Seat, Volvo, BMW, Audi, Porsche, Citroen, Peugeot, Mazda, Honda, Toyota.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *