Cała prawda o płaskich wycieraczkach

Cała prawda o płaskich wycieraczkach

Płaskie wycieraczki samochodowe to stosunkowo młoda konstrukcja. Nieustanne dążenie producentów samochodów do zredukowania współczynnika oporu powietrza, zaowocowało stworzeniem alternatywy dla klasycznej wycieraczki przegubowej. Efektem pracy projektantów z branży motoryzacyjnej stała się wycieraczka pozbawiona metalowego stelaża, określanego też jako szkielet wycieraczki. Nisko profilowa forma, bez widocznego podziału na szkielet i pióro sprawiły, iż do dziś nazywana jest ona wycieraczką płaską. Z uwagi na charakterystyczny kształt, jaki przybiera w momencie, kiedy nie przylega do szyby samochodowej, przez niektórych określana jest też mianem wycieraczki bananowej.

Budowa wycieraczki płaskiej

W konstrukcji wycieraczki płaskiej tradycyjny szkielet zastąpiono dwoma podłużnymi, elastycznymi listwami, do których przymocowany został gumowy element odpowiadający za oczyszczanie szyby samochodowej. Listwy umieszczono wewnątrz wykonanego z tworzywa sztucznego, równie elastycznego i sprężystego spoilera z budowanym uchwytem montażowym, umożliwiającym przymocowanie całości do ramienia wycieraczki. Zewnętrzna część spoilera została odpowiednio wyprofilowana. To charakterystyczne dla płaskiej wycieraczki wyprofilowanie sprawia, że podczas jazdy pęd powietrza równomiernie dociska wycieraczkę do szyby samochodowej. W przeciwieństwie do zwykłej wycieraczki, w efekcie bardziej dynamicznej jazdy pęd powietrza nie odrywa płaskiej wycieraczki od powierzchni szyby, lecz jeszcze bardziej ją dociska. Z tego powodu, nowoczesna konstrukcja, jaką bez wątpienia jest płaska wycieraczka, cieszy się popularnością wśród miłośników odrobinę szybszej jazdy.

Płaskie wycieraczki do starszych modeli aut

Wycieraczka płaska została stworzona z myślą o zastosowaniu jej wyłącznie w nowszych konstrukcyjnie pojazdach. Ich obecność na szybach najnowszych modeli aut zaczęła jednak wzbudzać pożądanie wśród właścicieli czterech kółek z minionych dekad na tyle mocno, że płaskie wycieraczki pojawiły się również w wersjach przeznaczonych do tych właśnie aut. Ku zadowoleniu ich posiadaczy, nowy typ wycieraczki został wyposażony w mocowanie, umożliwiające montaż płaskich wycieraczek w starszych autach, których produkcję zakończono wiele lat temu. Jak się jednak szybko okazało, uchwyty montażowe nie były jedyną barierą do zastosowania płaskich wycieraczek w kilkunastoletnich autach. Przednie szyby dzisiejszych aut są niemalże płaskie, dzięki czemu płaskie wycieraczki idealnie przylegają do ich powierzchni podczas swojej pracy. Niestety zaokrąglony profil przedniej szyby w starszych autach powoduje, że uzyskanie tego samego rezultatu podczas pracy wycieraczek nie jest możliwe. Użytkownicy pojazdów z takimi szybami muszą zwrócić na to szczególną uwagę podczas zakupu płaskich wycieraczek, gdyż tylko niewielka ich część została dodatkowo, specjalnie wyprofilowana pod kątem zaokrąglonych profili szyb.

Dostępność i cena

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdej nowości pojawiającej się na rynku motoryzacyjnym, również zakup płaskich wycieraczek wiązał się do niedawna ze sporym wydatkiem. Embargo cenowe narzucone przez pierwszych producentów tego typu piór wycieraczek skończyło się w momencie pojawienia się płaskich wycieraczek w ofertach polskich producentów. Jedną z takich firm była między innymi, zajmująca się produkcją wycieraczek samochodowych, firma DIPP. Obecna od 2009 roku na krajowym rynku marka w dość krótkim okresie stworzyła ofertę płaskich wycieraczek samochodowych, które swoją jakością nie odbiegają od wyrobów zachodnich koncernów motoryzacyjnych. Różnicą była i jest do chwili obecnej jedynie ich dużo niższa cena. Komplety płaskich wycieraczek do najbardziej popularnych marek można zakupić na stronie producenta już za 39 złotych. Wysoka jakość wykonania, trwałość oraz dedykowane, poszczególnym modelom samochodów, zaczepy montażowe sprawiły, że wycieraczki płaskie marki DIPP cieszą się dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy aut. Zainteresowanych pełną ofertą tego polskiego producenta polecamy wizytę na stronie www.dipp.pl

komplet wycieraczek marki dipp

Oczywiście wycieraczki tego typu znajdziemy w ofercie każdego szanującego się producenta wycieraczek, jednak w większości przypadków będzie to bardziej kosztowny zakup. Przed zakupem droższych modeli warto zasięgnąć opinii wśród innych kierowców, gdyż to coraz większa ich liczba jest zdania, iż wysoka cena wycieraczek z zachodnioeuropejskich fabryk nie zawsze znajduje odbicie w takiej samej jakości i trwałości piór wycieraczek.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *