Jak dbać o klimatyzację samochodową zimą i latem?

Po polskich drogach jeździ ponad 20 milionów samochodów. Zdecydowana większość z nich jest wyposażona w klimatyzację. Jednak nie każdy kierowca wie, jak z niej rozsądnie korzystać. Wyjaśniamy, jak zadbać o układ zarówno latem, jak i zimą.

Klimatyzacja – niezastąpiona latem

Lato to najgorętszy okres w roku. Temperatura w cieniu regularnie oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza, co oznacza, że w słońcu mamy nawet 50 stopni! Nic dziwnego, że większość z nas szuka wtedy miejsca, w którym można się ochłodzić. Podróże autobusami czy pociągami, w których nie raz panuje ścisk i duchota, nie należą do najprzyjemniejszych. Dlatego szczęśliwi są ci, którzy latem podróżują samochodem z klimatyzacją. Bez niej nawet kilkunastominutowa przejażdżka zamienia się w prawdziwą udrękę. Jednak, by w czasie największych upałów klimatyzacja dobrze nam służyła, musimy o nią dbać. Przestrzegaj poniższych reguł, a z pewnością będzie ona skutecznie działać przez długi czas.

Dbaj o nią

Najważniejsze, co musimy robić z klimatyzacją, to dokonywanie corocznego przeglądu. Istnieją dwa dogodne terminy, w których powinniśmy to zrobić. Albo na przełomie października i listopada, zanim zaczną się pierwsze przymrozki, albo pod koniec marca na początku kwietnia, gdy termometr zaczyna pokazywać wyższą temperaturę. Niezależnie od tego, jaki termin wybierzemy, w serwisie musimy wymienić filtr kabinowy oraz wyczyścić cały układ. Dodatkowo należy uzupełnić ilość czynnika, gdyż jego braki sprawią, że klimatyzacja nie będzie sprawnie działać. Jednak latem o klimatyzację powinniśmy dbać każdego dnia, a konkretniej tygodnia. Jeżeli samochodem poruszasz się codziennie, wtedy ten problem cię nie dotyczy, gdyż równie często korzystasz z klimatyzacji. Kierowcy, którzy rzadziej jeżdżą powinni pamiętać, by minimum raz w tygodniu używać klimatyzacji przez około 15 minut. W przeciwnym razie dojdzie do osadzenia się oleju na jej częściach, co prowadzi do szybszego jej zużycia.

A co robić zimą?

Gdy tylko temperatura za oknem spada wielu kierowców na niemal pół roku przestaje wciskać przycisk A/C. Wychodzą oni z założenia, że klimatyzacja służy jedynie do chłodzenia auta, zaś zimą jest wystarczająco chłodno i nie trzeba jej uruchamiać (https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Wnetrze-samochodu_Klimatyzacja-i-nawiewy-440.html). To błąd, bowiem jak powiedzieliśmy wyżej nieużywanie klimatyzacji prowadzi do jej szybszego zużycia. Uruchamianie jej ma zimą jeszcze jedną zaletę. Klimatyzacja osusza powietrze, co przy jego dużej wilgotności zimą jest nieocenione.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *