Kable telekomunikacyjne – rodzaje, zastosowanie, ogólna charakterystyka

Kable telekomunikacyjne

Kable telekomunikacyjne tworzą rozbudowaną i niezwykle ważną grupę produktów. Wykorzystywane są w różnych instalacjach i układach, wymagających przewodów o rozmaitych parametrach i budowie. Wybierając kabel telekomunikacyjny, warto dokładnie przyjrzeć się charakterystyce oferowanych produktów oraz uzgodnić ją z własnym zapotrzebowaniem. Kabel powinien być dopasowany do typu instalacji elektrycznej, w której zostanie zainstalowany, a także do wszystkich jej elementów, z którymi będzie miał styczność.

Kable elektryczne telekomunikacyjne i ich kluczowe parametry 

Kable telekomunikacyjne to przewody wykorzystywane w różnych układach i instalacjach. Złożone mogą być z różnej liczby żył o odmiennym przekroju oraz wykonanych z różnych materiałów. Ważny jest także materiał, którym zostały pokryte, a który stanowi ich warstwę izolacyjną. Znajdziesz także kable wyposażone w warstwę ekranową oraz modele wyposażone w dodatkowe komponenty.

Kluczowa jest przede wszystkim budowa wewnętrznej warstwy kabla, którą stanowi jedna lub większa ilość żyłek, przez które przepływać będzie energia elektryczna. Wykonane są zazwyczaj z miedzi, która jest świetnym materiałem transmisyjnym. Żyłki są otoczone pierwszą warstwą izolacyjną, odpowiedzialną za odseparowanie poszczególnych linek i ich niezależną pracę. Kolejną warstwę tworzy ekran oplatający poszczególne żyły. Jego funkcja jest ochronna – chroni wszystkich potencjalnych użytkowników lub serwisantów przed niebezpiecznym porażeniem prądem. Ponadto, jest on odpowiedzialny za poprawę efektywności przesyłu danych – eliminując potencjalne zakłócenia. 

Wierzchnia warstwa to izolacja zewnętrzna, której zadaniem jest zabezpieczać przewód przed wszelkimi szkodliwymi oddziaływaniami mogącymi napływać z jego otoczenia oraz środowiska zewnętrznego. Mowa przede wszystkim o zagrożeniach typowo mechanicznych i fizycznych – wstrząsy, uderzenia, rozciąganie, nadepnięcie. Ponadto, izolacja chroni przed zgubnym wpływem chemikaliów, środków czyszczących, wody (także wilgoci zawieszonej w powietrzu) oraz niskimi i wysokimi temperaturami. 

Kable telekomunikacyjne – rodzaje i zastosowanie 

Kable telekomunikacyjna są wykorzystywane w transporcie danych pomiędzy urządzeniami elektrycznymi. Wymienić można różnego typu odbiorniki, komputery, a także urządzenia telekomunikacyjne. Rosnące zapotrzebowanie na kable o dużej przepustowości sprawia, że przybywa nowych produktów, dedykowanych do pracy z takimi układami. 

Wśród najpopularniejszych i najchętniej wybieranych znajdują się kable miejscowe, stacyjne, zakończeniowe, teleinformatyczne, szerokopasmowe, do obsługi systemów przeciwpożarowych, głośnikowe (oraz mikrofonowe), lokalizacyjne, dedykowane do obsługi systemów alarmowych, górnicze, okrętowe oraz koncentryczne. Dostępne są także kable o bardziej specjalistycznym przeznaczeniu, stosowane w określonych sytuacjach lub w wyjątkowo wymagających układach. Kable specjalistyczne polecamy kupować w sklepie SpecKable, którego ofertę znajdziesz pod linkiem https://www.speckable.pl/.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *