Akumulator samochodowy – jak o niego zadbać, by służył przez lata?

Akumulator samochodowy

Akumulator samochodowy to źródło prądu w naszym pojeździe – dzięki niemu możemy uruchomić samochód, ale też słuchać radia, używać klimatyzacji i wszelkich mniej lub bardziej zaawansowanych systemów elektronicznych. Z uwagi na to, warto dbać o baterię w naszym samochodzie, aby służyła nam przez długi czas i by nie zaskoczyła nas awaria.

Akumulator samochodowy przede wszystkim odpowiedni wybór 

Decydując się na nowy akumulator samochodowy, powinniśmy przemyśleć nasz wybór. Nowa bateria powinna pasować do samochodu nie tylko pod względem pojemności silnika, ale także gabarytów. Może okazać się, że akumulator samochodowy będzie za duży i nie zmieści się na przystosowanej do tego półce pod maską.

Warto też rozważyć markę – akumulator renomowanej firmy zwykle jest dobrze przechowywany, regularnie doładowywany i ma gwarancję. Wiemy też, że choć płacimy nieco więcej, otrzymujemy sprzęt lepszej jakości.

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Aby akumulator samochodowy służył nam długo, powinniśmy o niego dbać. Wśród rzeczy, na które powinniśmy zwracać uwagę, są:

  • Czystość akumulatora – pamiętajmy, że woda czy detergent nie powinny dostać się do środka. Warto też zabezpieczać klemy wazeliną.  
  • Niska temperatura – zimno obniża pojemność elektryczną, dlatego w mroźne dni powinniśmy udawać się na przejażdżki, które nieco podładują akumulator. 
  • Odpowiednie napięcie podczas ładowania baterii. 
  • Bogate wyposażenie samochodu – im jest go więcej, tym wyższy pobór prądu. Akumulator odpowiada za zasilanie każdego z elektronicznych systemów samochodu! Warto też regularnie sprawdzać jego poziom naładowania.

Akumulator samochodowy zimą

Najwięcej psikusów akumulator samochodowy płata zimą. W większości przypadków, gdy samochód nie odpala, przyczyną jest rozładowany akumulator. Zimą jego pojemność elektryczna maleje, dlatego rozważmy, czy podczas krótkich tras na pewno potrzebujemy dmuchawy, podgrzewanych foteli czy ulubionego radia – te wszystkie elementy czynią naszą jazdę przyjemniejszą, ale też obciążają już i tak ciężko pracujący akumulator. Co z dłuższymi przejażdżkami? Zimą są one bardzo wskazane! Dzięki nim nasz akumulator samochodowy ma szansę się naładować.

Jeśli jednak już dojdzie do rozładowania, a nawet uszkodzenia baterii, warto skorzystać z usług serwisu Battery Point, gdzie w prosty sposób kupimy nowy akumulator samochodowy dopasowany do naszego pojazdu i umówimy jego montaż w warsztacie samochodowym.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *