Na co zwracać uwagę w umowie leasingowej?

umowa leasingu

Jeśli planujesz zakup auta oraz sfinansowanie go za pomocą leasingu, czeka Cię podpisanie wielu dokumentów. Aby uniknąć bolesnych błędów, warto zawczasu przygotować się na nadchodzące formalności. Niniejszy artykuł z pewnością Ci w tym pomoże. Serdecznie zapraszamy – zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi umów leasingowych.

Data ostatniej płatności, wykupu i zakończenia polisy

Kwestia ta wiąże się ze sztuczką stosowaną przez niektórych leasingodawców. Jeśli daty płatności ostatniej raty oraz wykupu pojazdu wypadają po dacie zakończenie polisy ubezpieczeniowej, bądź ostrożny. Co oznacza to w praktyce? Odbiorca leasingu (czyli Ty) będzie zmuszony wykupić dodatkowy okres ubezpieczenia, choćby miało ono pokryć jeden brakujący dzień. Minimalny okres w ofercie ubezpieczyciela z reguły wynosi jednak kilka miesięcy lub nawet rok. W ten sposób zostałbyś zmuszony do dodatkowej, niepotrzebnej płatności.

Przedwczesne zakończenie umowy

Istnieje szansa, że zostaniesz zmuszony do przedwczesnego zakończenia umowy z różnych, niezależnych od Ciebie powodów. Nawet jeśli nie planujesz takiej decyzji, warto być gotowym na tę ewentualność. Wyróżnia się dwa powody rozwiązania umowy: szkoda całkowita oraz wypowiedzenie z winy leasingobiorcy. W zależności od scenariusza opłaty naliczane są na różne sposoby.

Cesja umowy na inny podmiot to pokrewna kwestia, której również warto przyjrzeć się przed podpisaniem umowy. Warunki, na jakich może zostać przeprowadzona taka operacja oraz związane z nią opłaty różnią się w zależności od firmy.

Opłaty dodatkowe

Podstawowa kwota rat przedstawiona w umowie niejednokrotnie nie uwzględnia dodatkowych opłat. Jest to popularna praktyka, w związku z czym zachęcamy Cię do dokładnego zapoznania się z podpisywanymi dokumentami. Dzięki temu dowiesz się, gdzie czekają potencjalne dodatkowe koszty oraz jaka jest ich wysokość. Firmy doliczają do składek opłaty za rejestrację pojazdu, udostępnianie danych o leasingobiorcy innym podmiotom (na przykład policji, gdy zajdzie taka potrzeba), zmiany w dowodzie lub opłaty manipulacyjne.

Kwestia ubezpieczenia

Ubezpieczenie auta spłacanego za pomocą leasingu to temat, który zasługuje na szczególną uwagę. W większości przypadków klient ma wybór – może skorzystać zarówno z ubezpieczenia oferowanego przez leasingodawcę, jak i z wybranego samodzielnie. W przypadku drugiej z wymienionych opcji mogą pojawić się jednak tak zwane opłaty manipulacyjne. Z reguły są to relatywnie małe kwoty, lecz istnieją wyjątki od reguły.

Mamy nadzieję, że porady zawarte w tym artykule pomogą Ci uniknąć błędnych decyzji związanych z wyborem leasingu. Na koniec chcielibyśmy zachęcić Cię do odwiedzenia jak największej ilości stron internetowych dealerów oraz sprzedawców, takich jak https://bmwdirect.pl/. Dzięki temu zapoznasz się z istniejącymi możliwościami, znajdziesz modele w konkretnych widełkach cenowych oraz poznasz zwyczaje panujące w branży. Pamiętaj – im więcej wiesz, tym mniejsze jest ryzyko popełnienia błędu. Powodzenia!



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *