Trudno dziś wyobrazić sobie nowoczesną firmę bez własnej floty samochodów. Samochody firmowe, niegdyś będące wyłącznie domeną przedsiębiorstw świadczących usługi transportowe, dziś znajdują zastosowanie, jako środki transportu przedstawicieli handlowych i innego typu pracowników terenowych firm działających w praktycznie każdej branży. Auta firmowe, często są niezbędnym elementem do funkcjonowania firmy, lecz pozostają równocześnie jednym z największych generatorów kosztów. Posiadanie rozbudowanej floty samochodów służbowych wiąże się z koniecznością zakupu paliwa, ponoszeniem kosztów serwisu, napraw i ubezpieczenia aut. Ważne jest, by użytkowana flota była jak najbardziej wydajna i nie generowała zbędnych kosztów.
Główne powody niskiej wydajności floty
Jednym z powodów niskiej wydajności floty, jest złe planowanie tras przez kierowców prowadzących auta służbowe. Chcąc odwiedzać kontrahentów w różnych miejscach, dobrze jest tak zaplanować trasę, by wyeliminować zbędne przebiegi. Ustawienie spotkań w odpowiedniej kolejności, pomoże zaoszczędzić czas i paliwo wykorzystane na długie przejazdy. Planując trasę warto również brać pod uwagę aktualną sytuację na drogach. Unikniemy w ten sposób sytuacji, które generują dodatkowe koszty podróży, jak stanie w korku spowodowanym robotami drogowymi, czy płatnych przejazdów autostradą.
Istotną kwestią jest również styl jazdy kierowców. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie w firmie polityki eco-driving. Umiejętne operowanie skrzynią biegów, czy hamowanie silnikiem, pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa, co przy dużej liczbie samochodów we flocie może dawać naprawdę imponujące oszczędności. Poruszanie się samochodem w myśl zasad ekodriving wiąże się nie tylko z oszczędnością paliwa, prowadzi równocześnie do mniejszego zużywania się części samochodów oraz podniesienia bezpieczeństwa kierowców. Jazda według reguł eco-drive zmniejsza ryzyko wypadków, co z kolei prowadzi do niższych składek ubezpieczeniowych.
Systemy telematyczne pomocne w optymalizacji floty
Rozwiązaniem pomocnym w zniwelowaniu wszystkich wyżej wymienionych potencjalnych źródeł niskiej wydajności floty są systemy telematyczne. Monitorując samochody służbowe, będziemy w stanie w łatwy sposób zdiagnozować mocne i słabe punkty firmowej floty oraz podjąć kroki w kierunku ich eliminacji. Monitoring pojazdów pozwoli również na bieżąco sprawdzać jak skuteczne są wprowadzone przez nas zmiany. Dzięki systemom takim jak Finder Online, managerowie flot mogą w łatwy sposób kontrolować i zarządzać podległą im flotą. Zbierane przez tematykę dane dotyczące aktualnej lokalizacji pojazdów floty są pomocne między innymi przy konieczności przydzielenia jednemu z pracowników dodatkowego zadania w okolicy jego aktualnej lokalizacji, czy opuszczenia przez auto określonej strefy działania. Monitorowanie stylu jazdy kierowców pozwoli zweryfikować, którzy z kierowców potrzebują dodatkowego przeszkolenia z eko-jazdy. Aplikacja pozwala również na dokładne zaplanowanie tras.