Powody niskiej wydajności floty – jak temu zapobiec?

Trudno dziś wyobrazić sobie nowoczesną firmę bez własnej floty samochodów. Samochody firmowe, niegdyś będące wyłącznie domeną przedsiębiorstw świadczących usługi transportowe, dziś znajdują zastosowanie, jako środki transportu przedstawicieli handlowych i innego typu pracowników terenowych firm działających w praktycznie każdej branży. Auta firmowe, często są niezbędnym elementem do funkcjonowania firmy, lecz pozostają równocześnie jednym z największych generatorów kosztów. Posiadanie rozbudowanej floty samochodów służbowych wiąże się z koniecznością zakupu paliwa, ponoszeniem kosztów serwisu, napraw i ubezpieczenia aut. Ważne jest, by użytkowana flota była jak najbardziej wydajna i nie generowała zbędnych kosztów.

Główne powody niskiej wydajności floty

Jednym z powodów niskiej wydajności floty, jest złe planowanie tras przez kierowców prowadzących auta służbowe. Chcąc odwiedzać kontrahentów w różnych miejscach, dobrze jest tak zaplanować trasę, by wyeliminować zbędne przebiegi. Ustawienie spotkań w odpowiedniej kolejności, pomoże zaoszczędzić czas i paliwo wykorzystane na długie przejazdy. Planując trasę warto również brać pod uwagę aktualną sytuację na drogach. Unikniemy w ten sposób sytuacji, które generują dodatkowe koszty podróży, jak stanie w korku spowodowanym robotami drogowymi, czy płatnych przejazdów autostradą.

Istotną kwestią jest również styl jazdy kierowców. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie w firmie polityki eco-driving. Umiejętne operowanie skrzynią biegów, czy hamowanie silnikiem, pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa, co przy dużej liczbie samochodów we flocie może dawać naprawdę imponujące oszczędności. Poruszanie się samochodem w myśl zasad ekodriving wiąże się nie tylko z oszczędnością paliwa, prowadzi równocześnie do mniejszego zużywania się części samochodów oraz podniesienia bezpieczeństwa kierowców. Jazda według reguł eco-drive zmniejsza ryzyko wypadków, co z kolei prowadzi do niższych składek ubezpieczeniowych.

Systemy telematyczne pomocne w optymalizacji floty

Rozwiązaniem pomocnym w zniwelowaniu wszystkich wyżej wymienionych potencjalnych źródeł niskiej wydajności floty są systemy telematyczne. Monitorując samochody służbowe, będziemy w stanie w łatwy sposób zdiagnozować mocne i słabe punkty firmowej floty oraz podjąć kroki w kierunku ich eliminacji. Monitoring pojazdów pozwoli również na bieżąco sprawdzać jak skuteczne są  wprowadzone przez nas zmiany. Dzięki systemom takim jak Finder Online, managerowie flot mogą w łatwy sposób kontrolować i zarządzać podległą im flotą. Zbierane przez tematykę dane dotyczące aktualnej lokalizacji pojazdów floty są pomocne między innymi przy konieczności przydzielenia jednemu z pracowników dodatkowego zadania w okolicy jego aktualnej lokalizacji, czy opuszczenia przez auto określonej strefy działania. Monitorowanie stylu jazdy kierowców pozwoli zweryfikować, którzy z kierowców potrzebują dodatkowego przeszkolenia z eko-jazdy. Aplikacja pozwala również na dokładne zaplanowanie tras.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *