Przydatne narzędzia informatyczne dla firm z branży transportowej

narzędzia informatyczne

Każdy kierowca ciężarówki musi przestrzegać wyznaczonego przez prawo czasu pracy. Za zbyt długą jazdę, nieuzasadnione skrócenie przerwy lub przerwanie czasu przeznaczonego na dłuższy postój grożą surowe kary. Za sprawą elektronicznych modułów monitorowanie czasu pracy pracownika jest znacznie łatwiejsze i można to robić zdalnie, również wtedy, gdy kierowca znajduje się w trasie. Takie systemy sprawdzają się również przy zarządzaniu pracownikami mobilnymi, pracującymi w mieście.

Tradycyjne systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy

Systemy kontrolujące czas pracy pracowników stosowane są od wielu lat w wielu branżach, w firmach produkcyjnych, a także w urzędach i biurach. Ich podstawową formą są karty, które odbija się przy wejściu do firmy, gdy zaczyna się pracę i przy wyjściu, gdy się ją kończy. Tego typu rozwiązania sprawdzają się wszędzie tam, gdzie praca ma stacjonarny charakter. W przypadku pracowników mobilnych, w tym kierowców, stosowanie tego typu narzędzi nie ma jednak większego sensu. W branży transportowej monitorowanie czasu pracy pracownika wygląda nieco inaczej. Współcześnie wykorzystuje się do tego celu specjalne urządzenia elektroniczne, na których kierowca zapisuje swój aktualny status. Zapisane dane mogą być odczytywane zdalnie, dzięki czemu zarządzający firmą menadżer wie, ile czasu może pracować konkretny kierowca, zanim będzie musiał pójść na obowiązkową pauzę.

Korzyści systemów do rejestracji czasu pracy

W przypadku branży transportowej największą zaletą tego typu systemów, prócz usprawnienia sposobu rozliczania godzin pracy poszczególnych kierowców, jest również łatwiejsze organizowanie ich codziennej pracy. Spedytor mający dostęp do podstawowych danych o czasie pracy ma większą swobodę w rozdysponowywaniu kolejnych zleceń. Nie musi wykonywać telefonów, by sprawdzić, który kierowca może przyjąć i zrealizować konkretne zlecenie. Sprawny system monitorowania czasu pracy kierowców w znaczący sposób ułatwia mu zadanie i zwiększa ogólną efektywność działania całego przedsiębiorstwa. Monitorowanie czasu pracy pracowników w firmach transportowych to dobry sposób na lepsze wykorzystanie sprzętu, na także na ograniczenie ryzyka przekraczania przez kierowców ustawowego czasu pracy.

Stosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych to sposób na usprawnienie zarządzania każdą firmą, również przedsiębiorstwami działającymi w branży transportowej i szeroko pojętej branży logistycznej. Dzięki systemom kontrolującym czas, w jakim pracują firmowi kierowcy, łatwiej prowadzi się bieżące rozliczenia i sprawniej zarządza się zleceniami.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *