Serwis i kalibracja alkomatów. O czym musimy wiedzieć?

Serwis i kalibracja alkomatów

Często spora część osób zastanawia się, czym właściwie jest kalibracja alkomatu. Otóż spieszymy z wyjaśnieniami. Jest to proces kontrolno-optymalizacyjny. Jego zadaniem jest odpowiadania konfiguracja oprogramowania alkomatu w taki sposób, aby urządzenie precyzyjnie wskazywało, ile mamy alkoholu we krwi w pobieranym powietrzu. Musimy także mieć świadomość tego, że alkomat powinniśmy regularnie poddawać testom celem wykazania jego sprawności. Kiedy wyniki będą odbiegać od rzeczywistości, wtedy konieczne jest zresetowanie urządzenia oraz ustawienie początkowych wartości nominalnych.

Co jaki czas powinniśmy kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu jest niezbędna. Powinniśmy wiedzieć, że alkomaty półprzewodnikowe kalibruje się średnio od 100 do nawet 300 pomiarów. Zależy to przede wszystkim od posiadanego modelu. Odstęp między pomiarami nie może być dłuższy niż sześć miesięcy. Są także alkomaty elektrotechniczne. Tutaj kalibrację alkomatu powinniśmy wykonywać co 500 pomiarów i nie może minąć więcej niż dwanaście miesięcy.

Błędy pomiarów alkomatem, czyli o czym musimy wiedzieć?

Czasami jest tak, że nie ma znaczenia, ile wykonaliśmy pomiarów, gdyż dochodzi do sytuacji, kiedy alkomat wykazuje inną wartość niż 0,00 procent u osoby, która nie spożywała alkoholu lub odwrotna sytuacja. Pomiar wskazuje na wartość 0,00 procent u osoby, która wcześniej spożywała alkohol. Wtedy niezbędna jest prawidłowa kalibracja alkomatu. Ta czynność jest także wymagana w sytuacji, kiedy wykonano alkomatem badanie bezpośrednio po spożyciu alkoholu do 30 minut.

Kiedy jeszcze konieczna jest kalibracja alkomatu?

Wtedy, kiedy przechowujemy urządzenie w nieodpowiednich temperaturach, niż jest to zalecane przez producenta lub kiedy urządzenie przetrzymujemy razem z innymi materiałami zawierającym alkohol. Może także wystąpić sytuacja, kiedy alkomat pokazuje wielokrotnie wartość maksymalną danego pomiaru lub kiedy przekroczy tę wartość. W takiej sytuacji niezbędna jest właśnie kalibracja alkomatu. Powinniśmy wtedy udać się do sprawdzonego, profesjonalnego i polecanego serwisu, który wykona tę czynność. Wybór serwisu jest niezwykle istotny, gdyż chcemy, aby nasz alkomat wykonywał prawidłowo pomiary alkoholu w wydychanym powietrzu. Oczywiście znaczenie ma też cena, gdyż nie chcemy przepłacać i wybrać usługę danego serwisu, kiedy inna firma zrobi to samo w niższej cenie. O tym powinniśmy pamiętać. Zatem szukajmy serwisów, które zajmują się kalibracją alkomatów, sprawdzajmy opinię osób, które korzystały z danego serwisu i porównujmy ceny.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *