Czym smarować narzędzia pneumatyczne?

Właściwości oleju do narzędzi pneumatycznych

Tańsze od elektronarzędzi, proste w obsłudze, niezwykle trwałe i charakteryzujące się dużą sprawnością działania narzędzia pneumatyczne to podstawa wyposażenia wielu warsztatów i zakładów. To sprzęt, po który chętnie sięgają również osoby prywatne, majsterkowicze i właściciele gospodarstw rolnych. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od zwykłych elektronarzędzi narzędzia pneumatyczne wymagają smarowania, do czego wykorzystuje się tzw. olej do pneumatyki. Czy inne oleje się nie sprawdzą?

Właściwości oleju do narzędzi pneumatycznych

Ze względu na duże obciążenia i tarcie, na jakie podczas pracy narażone są wszystkie narzędzia pneumatyczne, do ich smarowania zaleca się używania specjalnych olejów o zmodyfikowanym składzie. Profesjonalny olej do pneumatyki jest środkiem zapewniającym nie tylko dobry poślizg, a zatem skutecznie minimalizującym negatywny wpływ tarcia, ale także preparatem o właściwościach ochronnych, który wzbogacono substancjami antykorozyjnymi chroniącymi metalowe powierzchnie przed rdzewieniem. Nowoczesne oleje do pneumatyki zawierają w swoim składzie szereg substancji przeciwutleniających i przeciwzużyciowych, związki zapobiegające pienieniu, a niekiedy również substancje zdolne do emulgacji wchłoniętej wody. Co ważne, takie oleje coraz częściej są biodegradowalne, a w ich składzie nie znajdziemy substancji toksycznych, potencjalnie niebezpiecznych dla użytkownika narzędzia i środowiska naturalnego.

Oleje do pneumatyki a inne rodzaje olejów przemysłowych

Ze względu na specyficzny sposób działania narzędzi i urządzeń pneumatycznych operator tego typu sprzętu może być narażony na wdychanie tzw. mgły olejowej. W związku z tym od olejów do pneumatyki wymaga się braku toksyczności, co w znaczący sposób odróżnia ten rodzaj olejów od wielu innych olejów przemysłowych. W warunkach wymagających szczególnej ochrony środowiska może zachodzić konieczność stosowania olejów w pełni biodegradowalnych, syntetycznych lub pochodzenia roślinnego. Olej do pneumatyki zawiera również wiele innych substancji, jakich nie zawierają typowe oleje przemysłowe, zwłaszcza związków przeciwstarzeniowych i antykorozyjnych.

Do smarowania narzędzi pneumatycznych zaleca się stosowanie nietoksycznego oleju w odpowiedniej klasie lepkości, wzbogaconego substancjami zapobiegającymi pienieniu, związkami antykorozyjnymi i przeciwutleniającymi, który nie ma skłonności do rozpuszczania i emulgowania wody. W przypadku pracy na świeżym powietrzu zaleca się stosowanie biodegradowalnych olejów do pneumatyki, które są bezpieczne nie tylko dla operatora, ale i środowiska naturalnego.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *