Modyfikacje w konstrukcji auta a składka OC. Czy tuning podwyższa cenę polisy?

Modyfikacje w konstrukcji auta a składka OC. Czy tuning podwyższa cenę polisy

Decyzja o poddaniu auta tuningowi to ważny krok dla każdego pasjonata, jednak trzeba liczyć się z jego konsekwencjami. Ingerowanie w fabryczną konstrukcję pojazdu może wiązać się z mniejszym lub większym ryzykiem, a zawsze generuje koszty. Czy jednak dotyczą one również obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie i zastanówmy się, czy i jak tuning wpływ na cenę OC samochodu.

Kiedy tuning może wpłynąć na cenę OC

Cena ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, którym musi być objęty każdy samochód poruszający się po polskich drogach, zależy od dziesiątków najróżniejszych czynników. W większości dotyczą one pojazdu i jego właściciela, np. miejsca zamieszkania, roku urodzenia, dotychczasowego przebiegu historii ubezpieczeniowej, pojemności silnika czy wersji wyposażeniowej. Pytanie jednak, czy wśród nich znajdują się przeróbki wykonane w ramach tuningu?

Jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytanie jest niemożliwa, ponieważ zależy ona od rodzaju i skali przeprowadzonych modyfikacji. Jak można się domyślać, jeżeli mają one niewielki charakter i dotyczą wyłącznie kwestii wizualnych – polegają np. na przyciemnieniu szyb, wymianie felg czy zmianie lakieru – pozostają bez wpływu na koszt OC. Warto jednak mieć świadomość, że nawet kolor samochodu może co prawda w bardzo niewielkim, ale jednak w pewnym stopniu kształtować cenę polisy. Sprawdź osobiście w kalkulatorze OC i AC, jak wiele czynników przekłada się na wysokość składki.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tuningu mechanicznego, który polega na ingerencji we właściwości jezdne i parametry techniczne auta. Podwyższenie mocy jednostki napędowej, wymiana silnika albo zawieszenia czy zastosowanie niefabrycznego układu wydechowego to poważne kroki, które mogą odbić się na cenie OC. Największy wpływ może mieć wymiana silnika na pojemniejszy, ponieważ ten parametr należy do najważniejszych czynników kształtujących wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli chodzi o cenę, najistotniejszy jest i tak właściwy wybór oferty – więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl/gdzie-ubezpieczyc-samochod/.

Pamiętaj o legalności tuningu

Podsumowując, wyłącznie taki tuning, który zmienia parametry pojazdu interesujące ubezpieczyciela, jak np. pojemność i moc silnika, może mieć wpływ na cenę OC. Może, ale nie musi, jeżeli zmiany są bardzo niewielkie i dotyczą np. podwyższenia mocy jednostki napędowej o 5%. W takiej sytuacji składka pozostanie na jednakowym poziomie lub podwyżka będzie symboliczna i zupełnie nieodczuwalna dla portfela. Co więcej, niektóre modyfikacje w pojeździe mogą nawet obniżyć cenę OC, jak np. przełożenie kierownicy z prawej na lewą stronę w samochodzie kupionym w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji na temat ubezpieczenia takich aut znajdziesz w artykule https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-anglika-w-polsce/.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nieprawidłowo wykonany tuning, w efekcie którego pojazd przestaje spełniać wymagania techniczne określone w stosownych przepisach prawa, może sprawiać problemy przy wypłacie odszkodowania. Bywa, że w takiej sytuacji towarzystwa wskazują na nielegalny tuning jako czynnik wykluczający możliwość uzyskania rekompensaty z polisy OC sprawcy. Choć da się takie sprawy rozwiązać na swoją korzyść, to już sam fakt wchodzenia w spór z towarzystwem ubezpieczeniowym jest wysoce problematyczny.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *