Czy warto samodzielnie kupować części do naprawy swojego samochodu?

Kiedy w serwisie czy u mechanika dokonywana jest wycena naprawy pojazdu, brane są pod uwagę koszty części oraz robocizny. Klient płaci i nie przejmuje się szukaniem podzespołów i części, niezbędnych do dokonania danej naprawy. Czy jednak własnoręczne poszukiwania nie pozwoliłyby nam obniżyć kosztów serwisu samochodu?

Własne części do naprawy

Dla serwisu czy warsztatu sprzedaż części zamiennych jest źródłem dodatkowego dochodu. Robią tak nie tylko serwisy autoryzowane, ale i małe warsztaty. Firmy mogą liczyć na pokaźne rabaty u dystrybutorów i producentów części zamiennych do różnych marek samochodów. Często dokonują takich zakupów i mają duże zapotrzebowanie na części zamienne, dlatego rabaty i obniżki stają się ich udziałem. W najlepszym wypadku warsztat może otrzymać od producenta części upust, w wysokości do 40 proc. ceny regularnej. Problem w tym, że ta obniżka nie wpływa na jednoczesne zmniejszenie ceny uiszczanej przez właściciela naprawianego w warsztacie auta.

Można oczywiście spróbować samodzielnie kupić części zamienne, ale po pierwsze taki klient jest niemile widziany w warsztatach, a poza tym wcale nie jest powiedziane, że zapłaci łącznie mniej niż gdyby oddał kwestię zakupu części w ręce mechaników. Dystrybutorzy, sklepy detaliczne i inne punkty, w których można kupić części, przy jednorazowym zakupie raczej nie udzielają żadnych rabatów.  Można jedynie trafić na okresowe promocje, np. w sklepach internetowych. Są one organizowane na różnego typu części, na przykład na tarcze hamulcowe czy na ford części, niezależnie od ich rodzaju. Trzeba poświęcić swój czas na znalezienie najlepszej cenowo oferty oraz mieć sporo szczęścia, aby w danym czasie pożądane części były dostępne w ramach promocji. Natomiast dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Większe pole manewru

Najczęściej mechanicy współpracują z jednym czy z kilkoma sklepami z częściami zamiennymi i nie zadają sobie trudu znalezienia lepszej oferty cenowej. Natomiast klient może sobie na to pozwolić, zwłaszcza jeśli zamiast części za 250 zł, może ją kupić za np. 50 zł. Najczęściej mowa tu o cenach zamienników oryginalnych części, nie zaś o oryginałach, z czym należy się liczyć.

Zawsze przy zakupie części zamiennych trzeba sprawdzić, czy są one polecane przez innych użytkowników naszego modelu samochodu. Jest to szczególnie istotne, jeśli w warsztacie, do którego oddajemy auto, nie mamy żadnego zaprzyjaźnionego mechanika. Więcej niż prawdopodobne jest, że w takiej sytuacji zainstaluje on w aucie takie podzespoły, które są łatwo dostępne, a niekoniecznie takie, które najlepiej sprawdziłyby się w samochodzie.

Najłatwiej dobierać części po numerze VIN pojazdu, korzystając przy tym z cieszących się dobrą opinią sklepów, organizujących częste promocje.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *