Zima zaskoczyła kierowców… nie w tym roku!

Zima jest na pewno trudnym czasem zarówno dla kierowców, jak i pojazdów. Panujące na drogach warunki wymagają wielkiej ostrożności podczas jazdy, ale również perfekcyjnego przygotowania samochodu. Dobrze o tym pomyśleć wcześniej, aby zapewnić sobie i innym kierowcom oraz pieszym bezpieczeństwo na drodze.

Zima nie powinna zaskoczyć kierowców!

Systematycznie spadającą temperatura świadczy o zbliżającej się najzimniejszej porze roku. Nie warto czekać aż pojawi się mróz i śnieg, ponieważ nawet opady deszczu bywają groźne, kiedy następują przygruntowe przymrozki. Lepiej wcześniej być gotowym do zimy niż dać się zaskoczyć.

 Noga z gazu

Zima jest testem na umiejętności i rozsądek kierowcy. Nie wolno zapominać, że zimowe warunki jazdy znacznie się różnią od tych, kiedy za oknem ciepło i świeci słońce. Czasami nawet czarna jezdnia jest bardzo śliska, dlatego nie należy szarżować. Płynna i nie za szybka jazda pozwoli dojechać bezpiecznie do celu. Przy okazji dobrze też nie zapominać o sprawdzeniu hamulców, aby hamowanie było skuteczne.

 Opony zimowe

Chociaż wiele osób podkreśla, jak ważne są odpowiednie opony do warunków panujących na drodze, to nadal nie wszyscy kierowcy decydują się zmienić opony letnie na zimowe. Owszem, ostatnie zimy nie były zbyt mroźne i śnieżne, jednak opona zimowa ma zdecydowanie lepszą przyczepność już przy temperaturach spadających poniżej siedmiu stopni Celsjusza. To nie tylko kwestia zastosowania innej mieszanki w produkcji opon, ale również odmienny rodzaj bieżnika. Opony zimowe oznaczają większe bezpieczeństwo na drodze w okresie zimowym.

 Zadbanie o sprawny rozruch

Problemy z uruchomieniem silnika mają nie tylko właściciele pojazdów dieslowych, aczkolwiek to właśnie oni powinni zwrócić szczególną uwagę na stan układu wtryskowego oraz odpowiednie paliwo, najlepiej takie przystosowane do jazdy przy znacznym spadku temperatury. Natomiast wszyscy kierowcy muszą sprawdzić kondycję akumulatora i zrobić przegląd płynów eksploatacyjnych, zwłaszcza w układzie chłodzenia, aby zamarznięty płyn nie zniszczył silnika i chłodnicy. Nie zaszkodzi też zakup kabli rozruchowych, aby w razie konieczności bez większego kłopotu uruchomić samochód.

 Uszczelki i zamki

Przymarzające drzwi mogą wyprowadzić z równowagi, szczególnie gdy rano każda chwila się liczy i dlatego przed zimą nie wolno zapominać o uszczelkach. Wystarczy je nasmarować wazeliną techniczną lub specjalnym sztyftem do uszczelek, aby nie zaczynać dnia od szarpania drzwiami, tym bardziej że w ten sposób łatwo uszczelki całkowicie zniszczyć. Równie istotna jest konserwacja zamków, najlepiej za pomocą preparatów zapobiegających ich zamarzaniu. Przy wyjątkowo silnych mrozach przydatny też może się okazać odmrażacz do zamków.

 Dobrze działające wycieraczki

Dobra widoczność to zarazem większe bezpieczeństwo na drodze, więc w ramach przygotowania samochodu do zimy warto sprawdzić stan wycieraczek. Jeżeli pozostawiają smugi na szybie i nie zbierają dobrze wody, to po prostu należy je wymienić. Koszt niespecjalnie wysoki, a komfort jazdy zdecydowanie większy. Przy okazji niezbędny będzie zimowy płyn do spryskiwaczy, który nie zamarznie i nie uszkodzi pompy spryskiwacza.

Systemy wspomagające kierowcę w trudnych warunkach

Bezpieczeństwo na drodze w warunkach zimowych w dużej mierze zależy od umiejętności kierowcy oraz dobrego stanu technicznego samochodu. Jednak warto też wspomnieć o specjalnych systemach wspomagających, dzięki którym prowadzenie auta zimą okazuje się bardziej komfortowe. Niezwykle interesującą propozycję ma Mazda, a chodzi o system i-Activsense pomagającą kierowcy w rozpoznawaniu zagrożeń oraz unikaniu kolizji. Technologia odpowiednio wcześnie wykrywa przeszkody znajdujące się przed pojazdem i zarazem informuje o tym kierowcę, aby szybko mógł rozpocząć hamowanie bądź ominięcie owej przeszkody. System i-Activsense ostrzega również przed nieplanowanym opuszczeniem pasa ruchu, co w warunkach słabej widoczności jest niezwykle pomocne. Z kolei aktywny tempomat pozwala na utrzymanie bezpiecznego dystansu wobec poprzedzającego samochodu, aby nie doszło do wjechania w jego tył. Innowacyjny system Mazdy idealnie doświetli skrzyżowania i łuki drogi, a także automatycznie przełączy światła drogowe na mijania, gdyż wykrywa samochody nadjeżdżające z naprzeciwka. Technologia i-Activsense okazuje się też skuteczna przy wyprzedzaniu, ponieważ wykrywa pojazdy znajdujące się w tak zwanym martwym polu. Jedną z najważniejszych składowych systemu jest jednak inteligentne wspomaganie hamowania uruchamiające hamulce w przypadku pojawienia się zagrożenia kolizji.

Więcej o systemie i-Activsense możesz przeczytać na stronie Mazdy.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *