Mała rzecz, a robi różnicę. Poznaj prace detailingowe przy samochodzie, które możesz wykonać samodzielnie

bmw

Każdy chce, by jego auto, niezależnie od tego z jakiego jest rocznika i ile ma kilometrów na liczniku prezentowało się dobrze na zewnątrz, a jednocześnie nie miało poważniejszych usterek. Są takie prace detailingowe, czyli głównie związane z pielęgnacją części samochodowych i karoserii, które można wykonać samodzielnie. Drobne rzeczy robią różnicę. Warto więc zapoznać się z listą robót, z którymi poradzi sobie każdy lub prawie każdy.

Reflektory, które świeca jak nowe

ReflektoryNa reflektorach, zarówno przednich, jak i tylnych lampach z czasem pojawiają się zmatowienia, zarysowania czy odbarwienia i to już na kilkuletnich samochodach. Przyczyną są zanieczyszczenia w postaci piasku i kamieni, promieniowanie UV, a także używane silniejsze chemikalia. Zmatowiony reflektor nie świeci tak jak nowy, ale to nie oznacza, że trzeba go wymieniać, bowiem wystarczy odrobina czasu w weekend i można przywrócić mu blask. Warto od razu zająć się wszystkimi reflektorami. Takie prace ważne są zwłaszcza przed zimą, kiedy reflektory są jeszcze bardziej eksploatowane. W końcu nie chcesz, aby Twoje reflektory dawały przytłumione światło. Zatem zaopatrz się w papier ścierny, polerkę elektryczną, pasty polerskie do czyszczenia i polerowania plastików klarownych, bowiem reflektory bardzo rzadko są wykonywane ze szkła. Przyda się także ścierka, płyn do mycia szyb i woda. Ponadto oczywiście krążki polerskie, futro polerskie, czy preparat do ochrony lamp przed promieniowaniem UV. Po oczyszczeniu reflektorów przy użyciu wody z preparatem do mycia szyb musisz zabezpieczyć karoserię wokół reflektorów taśmą maskującą. Wtedy możesz przystąpić do pracy. Najpierw używasz papieru o mniejszej gradacji, a potem nieco większej, jeśli lampy są bardziej matowe czy zarysowane. Używasz ruchu prawo-lewo i góra dół, nigdy okrężnego. Potem rozprowadzasz pastę polerską i używasz polerki na nie największych, raczej niskich obrotach. Usuwasz resztki pasty polerskiej. Wycierasz reflektor, najlepiej szmatką z mikrofibry, która nie pozostawia smug i rys, a potem już podziwiasz swoje dzieło. Polerowanie lamp zajmie Ci kilka godzin, ale efekt Cię zachwyci.

Odnawiamy chromowane elementy i aluminiowe felgi

Jeśli już zabierasz się za detale, to warto odnowić chromowane elementy w samochodzie, mogą to być listwy, orurowanie czy wydech. Wszystkie chromowane części można łatwo odnowić i nadać im blask wystarczy pasta polerska do metalu, a także ściereczka z mikrofibry. Odnowić można również aluminiowe felgi. One narażone są często na większe uszkodzenia, dlatego tu możemy dokonać pełnej regeneracji. Wystarczy zaopatrzyć się w papier ścierny, maskujący, taśmę maskującą, szpachlę do aluminium, podkład akrylowy w sprayu, farbę na felgi w sprayu, a także lakier bezbarwny w sprayu. Nie można zapomnieć o ściereczce pyłochłonnej potrzebnej niemal na każdym etapie po utwardzeniu środków, a także włókninie ściernej, która posłuży do zmatowienia podkładu. Wszystkie specyfiki należy używać według zaleceń producenta, pamiętając o nakładaniu cienkich warstw i czekaniu na wyschnięcie każdej z nich odpowiedni czas. W efekcie otrzymamy felgę wyglądającą jak nowa.

Czyścimy tapicerkę, dywaniki, ale również karoserię

wnetrze autaPrace detailingowe nie dotyczą jedynie lakieru czy elementów metalowych i reflektorów, ale również wnętrza samochodu. Tutaj warto dokonać gruntownego czyszczenia. Przyda się odkurzacz piorący, który oczyści nie tylko tapicerkę, ale również dywaniki samochodowe. Warto gruntownie oczyścić karoserię, zwłaszcza przed pracami detalingowymi typu glinkowanie czy uzupełnianie ubytków lakieru. Dedykowane środki pomogą pozbyć się nawet trudnych zabrudzeń, a żywice można usunąć poprzez glinkowanie.

Pozbywamy się drobnych rys i ubytków lakieru

Ostatnią kwestią są rysy i ubytki lakieru, które denerwują każdego właściciela samochodu.  Drobne rysy i odpryski można usunąć bez stosowania polerki elektrycznej, past polerskich, podkładów i lakierów dwufazowych. Można wybrać po prostu zaprawki w pędzelku. Wystarczy oczyścić i odtłuścić element poddawany renowacji, a następnie energicznie wstrząsnąć lakier zaprawkowy. Potem można przystąpić już do nakładania precyzyjnym pędzelkiem.

Jest wiele rzeczy, o które możemy zadbać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrym sklepie z akcesoriami do pielęgnacji samochodu i lakierniczymi, a potem znaleźć chwilę czasu, by samochód nawet po wielu latach użytkowania prezentował się świetnie. Takie prace warto wykonać także wtedy, kiedy planujemy sprzedaż.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *