Pomoc drogowa – kompleksowe wsparcie w wielu sytuacjach na drodze

Jeśli jesteśmy zapominalscy, bądź kosztem wiezienia bagaży czy dużych zakupów nie zabieramy ze sobą podstawowych akcesoriów potrzebnych do wymiany koła, czy innych napraw, musimy się liczyć z wezwaniem pomocy drogowej. Należałoby sprawdzić czy nie przysługuje nam ona za darmo, by niepotrzebnie nie przepłacić.

Kiedy pomoc drogowa dostępna jest bez opłat, w ramach ubezpieczenia?

Pierwszą sytuacją w przypadku każdej awarii jest sprawdzenie czy nasze ubezpieczenie posiada pakiet Assistance. Bardzo często jest ono dołączane przez ubezpieczycieli do podstawowego ubezpieczenia, przynajmniej do pewnej liczby kilometrów, na terenie Polski. Obejmuje najczęściej holowanie samochodu po wypadku. W zależności od rodzaju ubezpieczenia Assistance może również obejmować holowanie w przypadku awarii, a także naprawę na miejscu zdarzenia, która często limitowana jest wiekiem pojazdu, do ok. 12 lat, a także rodzajem i zakresem napraw. Wykupując dodatkowe Assistance do ubezpieczenia można także uzyskać samochód zastępczy, niezależnie czy było się sprawcą wypadku czy poszkodowanym. Samochód zastępczy przysługuje również w ramach ubezpieczenia OC, ale tylko jeśli byliśmy poszkodowanymi w wypadku. Kiedy płacimy dodatkowo za Assistance, pomoc drogowa może nam również pomóc w sytuacji konieczności wymiany koła, dowozu benzyny, bądź w przypadku zatankowania niewłaściwej benzyny do samochodu. Również przy trudności z dostaniem się do pojazdu bądź w jego uruchomieniu, dobry pakiet Assistance sfinansuje awaryjne otwieranie samochodu czy podładowanie akumulatora. Niektóre pakiety oferują drobną pomoc naprawczą na miejscu, jednak jest to utrudnione ze względu na ilość elektroniki we współczesnych samochodach, dlatego jeśli pomoc drogowa posiada mobilny zestaw diagnostyczny dokonuje pomiarów i sprawdza zakres awarii, a następnie holuje samochód do warsztatu. Samochód zastępczy może być nam zaoferowany w ramach Assistance na kilka dni.

W ramach OC sprawcy wypadku uzyskamy całkowicie darmową pomoc drogową, jeśli byliśmy poszkodowanymi. W takim przypadku przysługuje również darmowe holowanie oraz samochód zastępczy, na czas naprawy samochodu. Assistance może naprawdę się przydać szczególnie, jeśli często jeździ się na długich trasach, gdyż cena za pomoc drogową może być bardzo wysoka przy dużych odległościach, zwłaszcza jeżeli, chcemy koniecznie, niezależnie od miejsca zdarzenia odholować samochód do zaprzyjaźnionego warsztatu, znajdującego się blisko naszego miejsca zamieszkania.

mezczyzna-dzwoni-przy-swoim-aucie

Poznaj ofertę tej pomocy drogowej: Rusin ze Zgorzelca. Oferuje szeroki zakres usług pomocy drogowej.

Od czego zależy cena za lawetę?

Nie tylko w razie wypadku, ale również niektórych awarii, które skutecznie unieruchomią samochód może być konieczna laweta. Cena za wynajem zależna jest od tego, ile waży samochód, a także ilości przejechanych przez lawetę kilometrów. Już za sam przyjazd lawety płaci się określoną kwotę. Opłata może oscylować w granicach kilkuset złotych, dlatego warto zadbać o ubezpieczenie Assistance.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy świadczącej usługi pomocy drogowej?

Przed wyjazdem należy zorientować się, jakie firmy na trasie oferują pomoc drogową i jaki jest jej zakres. Dobrze, jeśli posiada specjalistyczny sprzęt i to nie w pojedynczej ilości. Nigdy nie wiadomo czy nie będzie potrzebna wyciągarka, by wydobyć samochód z rowu, a na pewno trzeba sprawdzić czy firma dysponuje więcej niż jedną lawetą. Takie zabiegi są niezbędne, jeśli nie chcemy długie godziny czekać na pomoc drogową przy trójkącie ostrzegawczym. Zwłaszcza, jeśli musimy gdzieś dotrzeć w określonym czasie ważne, by firma mogła nam zaoferować samochód zastępczy. Jeśli firma posiada poza świadczeniem usług w ramach pomocy drogowej, warsztat samochodowy, być może warto skorzystać z tej opcji, zamiast holować samochód do warsztatu, z którego najczęściej korzystamy. Oczywiście niezwykle istotny jest również zakres usług.

Najczęściej udzielana pomoc drogowa

W pojazdach wyposażonych w dużą ilość elektroniki częstym problemem może być rozładowywanie się akumulatora, zwłaszcza jeśli często jeździ się w długie trasy i korzysta podczas nich z wielu udogodnień w postaci klimatyzacji, nawigacji czy ładowania telefonu, a dodatkowo jeszcze słucha się radia. Wszystko to może wpływać na szybsze rozładowywanie się akumulatora i pozostawiając go w trasie na kilka godzin na parkingu hotelowym czy restauracyjnym możemy się zdziwić, kiedy samochód będzie trudno odpalić. Warto wozić ze sobą oczywiście kable zasilające, dzięki temu i uprzejmości innego kierowcy będziemy mogli podładować akumulator. Jednak często wszystkim się spieszy i trudno znaleźć chętnego do pomocy. W takiej sytuacji jedyną opcją będzie pomoc drogowa. Dobrze mieć zapisanych w telefonie kilka numerów i wybrać firmę, która nie tylko świadczy usługi w korzystnych cenach, ale również znajduje się w bliskiej odległości miejsca zdarzenia. Sprzęt diagnostyczny pozwoli stwierdzić czy przyczyną awarii nie jest alternator i czy nie trzeba odholować samochodu do warsztatu by dokonać jego regeneracji.

para-oglada-zaladunek-swojego-auta-na-lawete

Oczywiście wielu kierowców wozi ze sobą zapasowe koło, jednak nie każdy potrafi lub ma ochotę na jego samodzielną wymianę, zwłaszcza jeśli jedzie na jakąś uroczystość i nie chce się pobrudzić. Kobiety również często mają problem z wymianą ogumienia w samochodzie. Na szczęście jest pomoc drogowa, która upora się z tym zadaniem, dzięki dużemu doświadczeniu w krótkim czasie. W przypadku innych awarii doświadczenie odgrywa dużą rolę, dlatego warto przed wyborem firmy świadczącej pomoc drogową dowiedzieć się, jakie są opinie o niej innych kierowców.

Sytuacje, w których potrzebna będzie laweta

Czasem bez lawety się nie obejdzie. Awaria silnika czy układu hamulcowego może unieruchomić samochód i spowodować konieczność jego odholowania do warsztatu. Także w sytuacji wypadku koniecznością będzie przewiezienie samochodu na lawecie. Obligatoryjnie będzie potrzebna, jeśli awaria wydarzy się na autostradzie. Jeśli nastąpił wyciek płynów w samochodzie, również konieczne może być skorzystanie z tego rodzaju pomocy. Jednak niezależnie od wszystkiego istotna jest świadomość, że w razie konieczności pomoże nam solidna firma.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *